Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-09-25

Fundusze w kodeksie spółek handlowych i ustawie o rachunkowości

Kapitały własne

Ustawa o rachunkowości poświęca problematyce kapitałów stosunkowo niewiele miejsca. Nie oznacza to jednak, że odpowiednie ich ewidencjonowanie nie sprawia żadnych problemów. Kluczową rolę odgrywają tu bowiem rozwiązania kodeksu spółek handlowych, które mają wpływ na księgi rachunkowe i sporządzane na ich podstawie sprawozdania finansowe.

Piotr Rybicki
Z pojęciem kapitałów własnych spotykamy się przede wszystkim w kodeksie spółek handlowych1. Znajduje się tam opis zasad tworzenia oraz funkcjonowania kapitałów w spółkach kapitałowych i osobowych.
Kodeks spółek handlowych do spółek kapitałowych zalicza spółkę z o.o. oraz spółkę akcyjną, natomiast do spółek osobowych - spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową oraz spółkę komandytowo-akcyjną. Powyższy podział nie jest przypadkowy i wiąże się z odpowiedzialnością wspólników za zobowiązania spółek. Kodeks spółek handlowych wyróżnia trzy rodzaje kapitałów - kapitał podstawowy, kapitał zapasowy oraz kapitał rezerwowy.
Nie wszystkie podmioty podlegające pod kodeks spółek handlowych zobligowane są do stosowania ustawy o rachunkowości2, co reguluje art. 2 tej ustawy. Do tych wyjątków zaliczamy spółki partnerskie oraz spółki jawne, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych3 za poprzedni rok obrotowy były niższe niż równowartość w walucie polskiej 800 tys. euro. Podmioty te mogą korzystać z przepisów ustawy o rachunkowości, jeżeli zawiadomią o tym, przed rozpoczęciem roku obrotowego, urząd skarbowy, właściwy w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym. Ustawa o rachunkowości reguluje sposób funkcjonowania kapitału podstawowego, kapitału zapasowego, kapitału rezerwowego oraz kapitału z aktualizacji wyceny.
Porównanie kapitałów własnych obowiązujących przed i po 1 stycznia 2002 r. wg ustawy o rachunkowości

Rok 2001

Rok 2002

Kapitał (fundusz) własny

Kapitał (fundusz) własny

  I. Kapitał (fundusz) podstawowy

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00