Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-12-01

Konwersja wierzytelności na kapitał zakładowy

Konwersja wierzytelności na kapitał zakładowy polega na przekształceniu wierzytelności przysługującej wierzycielowi wobec spółki w udziały w podwyższonym kapitale zakładowym spółki. W zależności od tego, czy konstrukcję tę opisujemy ze strony wierzyciela, czy ze strony dłużnika, możemy mówić o konwersji wierzytelności bądź długu.

Najczęściej spotykane w praktyce, na gruncie obowiązujących przepisów, sposoby dokonania konwersji wierzytelności na kapitał zakładowy polegają na przeprowadzeniu potrącenia umownego na podstawie art. 498 Kodeksu cywilnego albo zwolnienia z długu na podstawie art. 508 k.c.
Ustawa z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych nie zawiera odrębnej regulacji prawnej dotyczącej podwyższenia kapitału zakładowego spółki w taki sposób. Instytucja ta wynika przede wszystkim z dążenia praktyki do uproszczenia i ułatwienia obrotu. Jednak brak jednolitej i klarownej regulacji prawnej w zakresie konwersji wierzytelności na kapitał powoduje wiele wątpliwości i problemów prawnych. Kodeks spółek handlowych określa jedynie, w art. 257 oraz 258, ogólne przesłanki, jakie muszą być spełnione przy operacji podwyższenia kapitału zakładowego. Nie każda wierzytelność może podlegać konwersji. Aby przeprowadzić taką operację, wierzytelność musi spełniać określone warunki ekonomiczno-prawne. Przede wszystkim powinna być:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00