Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 27 stycznia 2012 r., sygn. II PK 113/11

      Postanowienie regulaminu pracy wyznaczające osobę uprawnioną do działania w imieniu pracodawcy w zakresie składania oświadczeń woli o rozwiązaniu umów o pracę nie stanowi przepisu prawa pracy (art. 9 § 1 w związku z art. 104 § 1 k.p.).

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 10 grudnia 2012 r., sygn. I PK 147/12

      1. Nie jest rolą pracownika decydowanie o prawidłowości struktury organizacyjnej pracodawcy i właściwej obsadzie stanowisk. Z pewnością nie sposób z treści stosunku pracy wywieść dla pracownika uprawnienia do kontestowania takiego stanu rzeczy, szczególnie prawa odmowy wykonywania poleceń. Niezależnie bowiem od wadliwości lub prawidłowości obsady pracodawca musi funkcjonować i w przyjętych ramach organizacyjnych

    • gavel
      Orzeczenie

      Uchwała SN z dnia 7 grudnia 2012 r., sygn. II PZP 3/12

      Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej z prezesem zarządu spółdzielni mieszkaniowej, dokonane po odwołaniu go z tej funkcji, powinno być poprzedzone konsultacją z zakładową organizacją związkową (art. 38 k.p. i art. 52 § 2 Prawa spółdzielczego).

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 7 grudnia 2012 r., sygn. II PK 121/12

      W stosunkach pracy w zakresie zasad reprezentacji pracodawcy pierwszeństwo mają regulacje prawa pracy, a wyznaczenie osoby do dokonywania za pracodawcę czynności prawnych z zakresu prawa pracy może nastąpić w każdy sposób dostatecznie ujawniający taką wolę reprezentowanego.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 6 grudnia 2012 r., sygn. I PK 145/12

      Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu do emerytury pomostowej brakuje nie więcej niż cztery lata.

    • gavel
      Orzeczenie

      Uchwała składu 7 sędziów SN z dnia 21 listopada 2012 r., sygn. I PZP 1/12

      Roszczenie o odszkodowanie od pracodawcy z tytułu utraty prawa do nieodpłatnego nabycia akcji ulega przedawnieniu na podstawie art. 291 § 1 k.p.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 19 listopada 2012 r., sygn. I PK 115/12

      Kryterium wysokości zarobków ma charakter zobiektywizowany, więc pozwala na uniknięcie wątpliwości i subiektywizacji ocen. Wiąże się ponadto bezpośrednio z przyczyną zwolnień niedotyczących pracownika.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SA w Krakowie z 3 października 2012 r., sygn. III APa 22/12

      1. Celem regulacji z art. 162 k.p.c. jest pobudzenie inicjatywy stron w doprowadzeniu do szybkiego usunięcia dostrzeżonych przez nie naruszeń przepisów postępowania i umożliwienie sądowi niezwłocznego naprawienia błędu. W ten sposób dochodzi także do przyspieszenia i usprawnienia postępowania. W wypadku wydania postanowienia dowodowego (na gruncie niniejszej sprawy postanowienia o odmowie przeprowadzenia

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok TK z dnia 2 października 2012 r., sygn. K 27/11

      Zasady ustalania wymiaru pracy pracownika w okresie rozliczeniowym, w którym święto przypada na dzień wolny od pracy

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 2 października 2012 r., sygn. II PK 82/12

      W sporach, w których pracownik wywodzi swoje roszczenia z faktu naruszenia wobec niego zakazu dyskryminacji, spoczywa na nim obowiązek przytoczenia takich okoliczności faktycznych, które uprawdopodobnią nie tylko to, że jest lub był wynagradzany mniej korzystnie od innych pracowników wykonujących pracę jednakową lub jednakowej wartości (art. 183b § 1 w związku z art. 183c § 1 pkt 2 k.p.), ale i to,

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SA w Krakowie z 20 września 2012 r., sygn. III AUa 420/12

      Chociaż z punktu widzenia art. 18 § 1 k.p., umówienie się o wynagrodzenie wyższe od godziwego, czy nie będące rzeczywistym ekwiwalentem świadczonej pracy, jest dopuszczalne, to pamiętać należy, że autonomia stron umowy w kształtowaniu jej postanowień podlega ochronie jedynie w ramach wartości uznawanych i realizowanych przez system prawa, a strony obowiązuje nie tylko respektowanie własnego interesu

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SA w Krakowie z 12 września 2012 r., sygn. III APa 18/12

      Na zasadzie art. 18 k.p., można wprowadzać do treści stosunku pracy świadczenia korzystniejsze niż zawarte w przepisach prawa pracy.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyroku SA w Krakowie z 11 września 2012 r., sygn. III APa 20/12

      W razie dochodzenia od pracownika odszkodowania na zasadach przewidzianych w ramach art. 114 k.p. w zw. z art. 122 k.p., to na pracodawcy spoczywa ciężar łącznego udowodnienia szkody i jej wysokości, winy pracownika oraz normalnego związku przyczynowego pomiędzy powstaniem albo zwiększeniem szkody a zachowaniem się pracownika.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie SN z dnia 10 września 2012 r., sygn. I PK 157/12

      Dyżur może być zaplanowany z góry. W założeniu dyżur jest okresem po godzinach pracy, w trakcie którego pracownik pozostaje w gotowości do świadczenia pracy, co dodatkowo, różnicuje go od godzin nadliczbowych. Nie można przeto traktować zamiennie dyżuru i pracy w godzinach nadliczbowych

    • gavel
      Orzeczenie

      Uchwała SN z dnia 9 sierpnia 2012 r., sygn. III PZP 5/12

      Umowa o pracę na czas określony zawarta przed dniem 22 sierpnia 2009 r., rozwiązuje się w przewidzianym w niej terminie, choćby trwała ponad 24 miesiące po dniu 21 sierpnia 2009 r. (art. 13 ust. 1 w związku z art. 35 ustawy z dnia 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców, Dz. U. Nr 125, poz.1035 ze zm.).

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN dnia 3 sierpnia 2012 r., sygn. I PK 45/12

      Przyczyny zwolnienia wskazane w oświadczeniu o rozwiązaniu z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia mogą być szerzej omówione dopiero w trakcie postępowania przed sądem.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z 3 sierpnia 2012 r., sygn. I PK 86/11

      Strony mogą umownie wyłączyć możliwość stosowania przez pracodawcę wypowiedzenia zmieniającego (art. 42 k.p.), jeżeli jest to korzystne dla pracownika (art. 18 par. 1 k.p.).

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 26 lipca 2012 r., sygn. I PK 12/12

      Firma nie może zwolnić szeregowego pracownika za udział w strajku, który okazał się prowadzony niezgodnie z prawem. Konsekwencje w tym zakresie mogą ponieść tylko jego organizatorzy.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 26 lipca 2012 r., sygn. I PK 20/12

      Ocena, czy przywrócenie pracownika do pracy (uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne) jest niemożliwe lub niecelowe musi być dokonywana przy uwzględnieniu stanu rzeczy istniejącego w chwili wydawania wyroku (dokonywania oceny).

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 26 lipca 2012 r., sygn. I PK 23/12

      Między rozwiązaniem stosunku pracy a otrzymaniem świadczenia przedemerytalnego powinien istnieć związek przyczynowy.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 26 lipca 2012 r., sygn. I PK 24/12

      Przesłankami nabycia prawa do odprawy rentowej są rozwiązanie stosunku pracy, przyznanie prawa do renty i związek funkcjonalny między nimi. Przyznanie prawa do renty może, więc nastąpić po pewnym czasie od ustania stosunku pracy, byle między nimi występował związek funkcjonalny. Prawo do odprawy powstaje w chwili spełnienia wszystkich jego przesłanek, a więc w dacie przyznania prawa do renty, jeżeli

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie SN z dnia 19 lipca 2012 r. sygn. II PK 57/12

      Przepis art. 61 k.c. był wielokrotnie komentowany i rozważany w literaturze prawniczej. Najwięcej wątpliwości powstaje w przypadkach, gdy oświadczenie nie od razu lub w ogóle nie dociera do adresata (chodzi zwłaszcza o przypadki doręczenia zastępczego). Należy wtedy uwzględnić okoliczności konkretnej sprawy. Przykładowo, w razie pozostawienia przesyłki u dorosłego domownika lub doręczenia w miejscu

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 18 lipca 2012 r., sygn. I PK 44/12

      Krytyka pracodawcy i informowanie o ewentualnych nieprawidłowościach w zakładzie jego właściciela nie jest rażącym naruszeniem obowiązków pracowniczych. Nawet, jeśli wskazane zarzuty okażą się bezpodstawne.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 18 lipca 2012 r., sygn. I UK 90/12

      Dopuszczalne jest wykonywanie tych samych obowiązków zarówno w ramach zatrudnienia pracowniczego, jak i cywilnoprawnego, jeżeli nie sprzeciwiają się temu inne okoliczności (art. 3531 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 300 Kodeksu pracy).

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00