Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 września 2022 r., sygn. I SA/Wa 186/22
Nieruchomości
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Anna Falkiewicz - Kluj, Sędziowie sędzia WSA Przemysław Żmich, asesor WSA Anna Fyda – Kawula (spr.), po rozpoznaniu w dniu 13 września 2022 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi K.G. - Syndyka S. Spółdzielni Mieszkaniowej w upadłości likwidacyjnej w W. na decyzję Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Warszawie z dnia [...] listopada 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zatwierdzenia podziału nieruchomości 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Prezydenta m.st. Warszawy z dnia [...] sierpnia 2021 r. nr [...]; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie na rzecz Syndyka S. Spółdzielni Mieszkaniowej w upadłości likwidacyjnej w W. – K.G. kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) w Warszawie zaskarżoną decyzją z [...] listopada 2021 r. nr [...] na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2021 r., poz. 735 ze zm., zwanej dalej: k.p.a.), po ponownym rozpatrzeniu sprawy w wyniku odwołania syndyka [...] w upadłości likwidacyjnej w [...] (Skarżący), utrzymało w mocy decyzję Prezydenta m.st. Warszawy z dnia [...] sierpnia 2021 r. nr [...] odmawiającą zatwierdzenia podziału części nieruchomości oznaczonej jako działka ewidencyjna nr [...] z obrębu [...] , położonej przy ul. [...] i [...] w Dzielnicy [...] , przedstawionego na mapie z projektem podziału stanowiącej załącznik do decyzji na działki nr [...] i nr [...] .
W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji SKO stwierdziło, że postępowanie w sprawie zatwierdzenia projektowanego podziału działki nr [...] prowadzone jest na wniosek złożony przez właściciela działki, tj. [...] w upadłości likwidacyjnej, zastępowaną przez syndyka masy upadłości. Podstawę materialnoprawną wniosku oraz decyzji organu I instancji stanowił art. 95 pkt 7 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz. U. z 2021 r., poz. 1899 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem, niezależnie od ustaleń planu miejscowego, a w przypadku braku planu niezależnie od decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, podział nieruchomości może nastąpić w celu: wydzielenia działki budowlanej niezbędnej do korzystania z budynku mieszkalnego. Definicję działki budowlanej zawiera zaś art. 4 pkt 3a ustawy o gospodarce nieruchomościami, który stanowi, że jest to zabudowana działka gruntu, której wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej umożliwiają prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków i urządzeń położonych na tej działce.