Orzeczenie
Wyrok WSA w Łodzi z dnia 4 listopada 2014 r., sygn. II SA/Łd 636/14
Dnia 4 listopada 2014 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Renata Kubot - Szustowska Sędziowie Sędzia WSA Joanna Sekunda - Lenczewska (spr.) Sędzia WSA Jolanta Rosińska Protokolant starszy sekretarz sądowy Aleksandra Błaszczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 listopada 2014 roku sprawy ze skargi A S. A. Oddział Ł.- T., Rejon Energetyczny B. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie opinii w sprawie podziału nieruchomości oddala skargę. LS
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia [...] nr [...]Samorządowe Kolegium Odwoławcze w S., po rozpatrzeniu zażalenia A SA z siedzibą w L., na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 w związku z art. 144 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t. j. Dz. U. z 2013 r. poz. 267 ze zm. - w dalszej części powoływana jako: k.p.a.), art. 93 i art. 95 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 ze zm. - w dalszej części powoływana jako: ustawa) utrzymało w mocy postanowienie Burmistrza W. z dnia [...] negatywnie opiniujące proponowany podział nieruchomości oznaczanej nr 37 o pow. 2,9349ha położnej w W.
Jak wynika z akt sprawy, postępowanie zainicjowane zostało na wniosek A SA z siedzibą w L., po analizie którego organ I instancji ustalił, iż nieruchomość nr 37 zgodnie postanowieniami uchwały Rady Miejskiej w W. z dnia [...] 2011 r. nr [...]w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta W. (Dz.Urz. Województwa [...] z 2011r., nr 231, poz. 2388) położna jest na terenie oznaczonym symbolem [...] dla którego plan nie przewiduje możliwości podziału działki, stanowi bowiem, iż zachowuje się istniejące granice terenów.
W terminie prawem przewidzianym A SA z siedzibą w L. wniosła o uchylenie postanowienia organu I instancji w całości i umorzenie postępowania. Strona zarzuciła naruszenie art. 93 ust. 1-5 ustawy poprzez niezastosowanie; art. 95 pkt 3 ustawy, który zwalnia od obowiązku uzyskania opinii o możliwości wydzielenia części nieruchomości, której własność lub użytkowanie wieczyste zostały nabyte z mocy prawa, poprzez jego niezastosowanie pomimo tego, że prawo wieczystego użytkowania gruntu, stanowiącego własność SP dla nieruchomości oznaczonej jako działka nr 37 zostało nabyte z mocy prawa z dniem [...] grudnia 1990 r. na mocy art. 200 ustawy. Uzasadniając strona wywiodła, iż skoro nie ma potrzeby wydawania opinii o zgodności proponowanego podziału z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego ponieważ postanowienia planu nie mają wiążącego znaczenia, gdyż podział nieruchomości w tym trybie może nastąpić niezależnie od ustaleń planu, zatem jest możliwy nawet wbrew ustaleniom planu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right