Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 4 marca 2020 r., sygn. III SA/Gl 1068/19

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Wiesner, Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Jankiewicz, Sędzia WSA Małgorzata Jużków (spr.), Protokolant Specjalista Beata Kujawska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 marca 2020 r. sprawy ze skargi E. G. na decyzję Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Katowicach z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] r. nr [...] Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny (ŚPWIS) utrzymał w mocy decyzję z [...] r. nr [...] Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego (PPIS) w D., którą odmówił stwierdzenia u E. G. (dalej wnioskodawczyni, skarżąca) choroby zawodowej - przewlekłej choroby obwodowego układu nerwowego wywołanej sposobem wykonywania pracy: zespół cieśni w obrębie nadgarstka (ZCN), wymienionej w poz. 20/1 wykazu chorób zawodowych rozporządzenia Rady Ministrów z 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. nr 105, poz. 869, dalej rozporządzenie). Orzeczenie wydano w związku z kolejnym wyrokiem WSA w Gliwicach z 8 grudnia 2017 r., sygn. akt IVSA/Gl 646/17 oraz wyrokiem z 11 kwietnia 2019 r. o sygn. III SAB/Gl 1/19.

Rozstrzygniecie zapadło w poniższym stanie faktycznym i prawnym.

Skarżąca wnioskiem z 21 lipca 2009 r. wystąpiła o stwierdzenie choroby cieśni w obrębie nadgarstka ręki lewej i prawej o etiologii zawodowej, gdyż w następstwie choroby została poddana operacji obu nadgarstków ([...] 2008 r. i [...] 2009 r.). W oparciu o ocenę narażenia zawodowego pracodawcy z [...]r. i organu z [...] r. oraz orzeczenia lekarskie nr [...] z [...] r. o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy (WOMP) w Katowicach potwierdzone orzeczeniem Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego (IMPiZŚ) w S. z [...] r. nr [...] organ odmówił stwierdzenia choroby zawodowej. Stwierdzono stan po uwolnieniu obu nerwów pośrodkowych. Motywując rozstrzygniecie podkreślił, że skarżąca pracuje od [...]r., kolejno na stanowisku referenta, aspiranta, inspektora, kierownika, specjalisty ds. księgowości i głownie do jej obowiązków należało sporządzanie i segregowanie dokumentów. Początkowo ręcznie (do 1998 r.) a następnie przy użyciu komputera przez 6-8 godzin dziennie. Jednakże nie wykazano szkodliwego wpływu pracy na powstanie schorzenia z uwagi na fakt, iż "w obecnym stanie wiedzy pisanie przy użyciu klawiatury i myszki nie stanowi obciążenia monotypią ruchów oraz czynności te nie powodują długotrwałego ucisku na pnie nerwów obwodowych, które predysponują do wystąpienia ZCN o etiologii zawodowej." Również obie placówki orzecznicze przyjęły pozazawodową przyczynę schorzenia, tym samym nie został wykazany związek przyczynowy miedzy rozpoznana chorobą a warunkami pracy skarżącej, co jest niezbędne dla stwierdzenia choroby zawodowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00