Orzeczenie
Wyrok WSA w Lublinie z dnia 3 kwietnia 2012 r., sygn. III SA/Lu 102/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Drwal, Sędziowie Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak, Sędzia SO del. Iwona Tchórzewska (sprawozdawca), Protokolant Starszy referent Joanna Szopa, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 3 kwietnia 2012 r. sprawy ze skargi W. S. na decyzję L. Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w L. z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję L. Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w L. z dnia [...] listopada 2011 r. nr [...].
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] stycznia 2012 r., nr [...] Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny utrzymał w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] listopada 2011 r., nr [...] o braku podstaw do stwierdzenia u W.S. choroby zawodowej - przewlekłego zapalenia nadkłykcia kości ramiennej, wymienionej pod poz. 19 pkt 5 wykazu chorób zawodowych stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 105, poz. 869).
W uzasadnieniu organ wskazał, że z zebranego materiału dowodowego wynika, iż W.S. od grudnia 1986 r. do 30 września 2008 r. pracował na stanowisku ślusarza - mechanika w [...] S.A., a od 1 października 2008 r. do chwili obecnej pracuje w Przedsiębiorstwie [...] S.A.
Do obowiązków W.S. w czasie pracy w wymienionych przedsiębiorstwach należały różnorodne prace ślusarskie związane z remontem maszyn i urządzeń, które jak wynika z ich opisu nie powodowały nadmiernego obciążenia kończyn górnych. Prace bowiem przy remoncie elementów o wadze do 35 kg wspomagane były przy pomocy urządzeń mechanicznych np. wózki elektryczne lub przy pomocy drugiego pracownika.
W wydanym przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy orzeczeniu lekarskim nr [...] w oparciu o dokumentację medyczną ustalono, że początek dolegliwości zgłaszanych przez W.S. był nagły, spowodowany urazem (stłuczenie), a więc nie może być wiązany ze sposobem wykonywania pracy i nie daje podstaw do rozpoznania przewlekłej entezopatii kłykcia zewnętrznego kości ramiennej prawej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right