Wyrok WSA w Lublinie z dnia 27 wrzenia 2011 r., sygn. III SA/Lu 340/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak, Sędziowie WSA Ewa Ibrom, SO del. Iwona Tchórzewska (sprawozdawca), Protokolant Starszy referent Radosław Kot, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 27 września 2011 r. sprawy ze skargi D. B. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w L. z dnia [...] 2011 roku nr [...] w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w P. z dnia [...] 2011 roku, nr [...].
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] maja 2011 r., nr [...] Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny utrzymał w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] kwietnia 2011 r., nr [...] o braku podstaw do stwierdzenia u D. B. choroby zawodowej - zespołu cieśni w obrębie nadgarstka.
Zaskarżona decyzja zapadła w następującym stanie faktycznym.
Decyzją z dnia [...] grudnia 2010 roku nr [...] Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, powołując się na orzeczenia jednostek orzeczniczych I i II stopnia wydane - odpowiednio - w dniach [...] lipca 2010 roku oraz [...] września 2010 roku, rozstrzygnął o braku podstaw do stwierdzenia u D. B. choroby zawodowej w postaci zespołu cieśni w obrębie nadgarstka,
Na skutek odwołania D. B. Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny decyzją z dnia [...] stycznia 2011 roku uchylił zaskarżoną decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji. W uzasadnieniu decyzji organu odwoławczego stwierdzono, że zaskarżona decyzja została wydana z naruszeniem § 8 ust. 1 w związku z § 6 ust. 3 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 105, poz. 869), gdyż została oparta o ocenę narażenia zawodowego sporządzoną nie przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego, ale przez pracownika Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej nieupoważnionego do tej czynności, przy czym ocena ma cechy protokołu z kontroli, a nie rzeczywistej oceny narażenia zawodowego pracownika. Wskazano, że Powiatowy Inspektor Sanitarny będzie mógł wydać ponowną decyzję po opracowaniu osobiście lub przez upoważnionego pracownika na podstawie protokołu z kontroli warunków pracy na stanowiskach, na których pracowała D. B. i posiadanych materiałów pokontrolnych zakładu, w którym była zatrudniona, właściwej oceny narażenia zawodowego. W przypadku ustalenia w karcie oceny narażenia zawodowego, że D. B. wykonywała czynności monotypowe obciążające nadgarstki, należy zwrócić się do jednostek orzeczniczych o ponowne przeanalizowanie wydanych orzeczeń.