Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 11 marca 2015 r., sygn. IV SA/Gl 559/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Szczepan Prax Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Walentek Sędzia WSA Edyta Żarkiewicz (spr.) Protokolant specjalista Magdalena Nowacka-Brzeźniak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 marca 2015 r. sprawy ze skargi A S.A. w A. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w B., na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r., poz. 267), zwanej dalej w skrócie K.p.a. i art. 5 pkt 4a ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2011 r. Nr 212, poz. 1263 ze zm.), stwierdził wystąpienie u H.J. choroby zawodowej - przewlekłej choroby obwodowego układu nerwowego wywołanej sposobem wykonywania pracy pod postacią zespołu cieśni w obrębie nadgarstka - wymienionej w poz. 20/1 wykazu chorób zawodowych, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych.
W odwołaniu od powyższej decyzji A S.A. - reprezentowana przez prokurenta - podniosła zarzut naruszenia przez organ przepisów postępowania, a w szczególności art. 77 K.p.a. i art. 80 K.p.a., polegającego na niedokonaniu dogłębnej oceny orzeczenia lekarskiego. Zarzuciła również naruszenie przez organ § 8 ust. 3 rozporządzenia w sprawie chorób zawodowych poprzez to, że organ nie przesłał decyzji byłemu pracodawcy H.J. - K.S., pomimo że wyżej wymieniona była u tego pracodawcy zatrudniona przez okres 2 lat w warunkach stwarzających ryzyko wystąpienia choroby zawodowej w okresie bezpośrednio poprzedzającym jej aktualne miejsce pracy. Mając powyższe zarzuty na uwadze, skarżąca wniosła o uchylenie decyzji i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania przez organ pierwszej instancji.