Zatrudnianie żołnierzy WOT – prawa i obowiązki pracodawcy i zatrudnionego żołnierza
Wojska Obrony Terytorialnej (dalej: WOT) to najmłodsza stażem formacja wojskowa w Polsce. Jej żołnierze, popularnie nazywani terytorialsami, mają za zadanie wspierać i bronić lokalnych społeczności na wypadek wojny lub klęski żywiołowej. Służba w WOT w praktyce oznacza udział w odpowiednich szkoleniach i pozostawanie w gotowości na wypadek powołania. W ostatnich latach służba w WOT cieszy się coraz większą popularnością, a ponad połowa służących w niej żołnierzy jest czynna zawodowo. Jakie obowiązki względem pracodawców mają terytorialsi oraz na jakie przywileje mogą liczyć, aby połączenie pracy ze służbą w wojsku było możliwe?
W odróżnieniu od żołnierzy regularnych sił zbrojnych, członkowie WOT mogą łączyć swoją służbę z regularną pracą na etacie poza wojskiem. Według informacji podawanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej, ponad połowa terytorialsów to osoby czynne zawodowo. To możliwe dzięki specyficznej formie pełnienia służby. W praktyce członkowie WOT przez większość czasu nie pełnią obowiązków wojskowych, a jedynie pozostają do dyspozycji na wypadek wezwania. W tym okresie nie ma zatem przeszkód, aby mogli normalnie pracować. Takiemu pracownikowi przysługują identyczne prawa, jak innym członkom załogi przedsiębiorstwa, np. w kwestii korzystania ze zwolnień lekarskich czy funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych. Jednocześnie trzeba pamiętać, że służba w WOT a praca dla cywilów w wojsku to nie to samo. Terytorialsi są faktycznie żołnierzami i podlegają wezwaniu dowódcy jednostki wojskowej.
Pracownik należący do WOT musi poświęcić czas na obowiązkowe szkolenia, które najczęściej są organizowane w weekendy, aby nie kolidowały z codziennymi obowiązkami pracowniczymi. Z punktu widzenia zatrudniającego, najbardziej kłopotliwą kwestią są okresy, w których pracownik otrzymuje wezwanie do stawienia się, dlatego przepisy dokładnie regulują obowiązki pracodawcy wobec pracownika powołanego do terytorialnej służby wojskowej.