Wyrok WSA w Łodzi z dnia 9 października 2019 r., sygn. III SA/Łd 749/19
Samorząd terytorialny
Dnia 9 października 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Monika Krzyżaniak, Sędziowie Sędzia WSA Ewa Alberciak (spr.), Sędzia NSA Irena Krzemieniewska, , Protokolant Starszy sekretarz sądowy - Dorota Czubak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 października 2019 roku sprawy ze skargi Dyrektora Szkoły Podstawowej [...] w W. im. [...] na uchwałę Rady Miejskiej w W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym 1. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały; 2. zasądza od Gminy W. na rzecz Dyrektora Szkoły Podstawowej [...] w W. im. [...] kwotę 797 (siedemset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Wnioskiem z 20 marca 2019 r. Dyrektor Szkoły Podstawowej nr [...] im. A. w W. zwrócił się do Rady Miejskiej w W. o umieszczenie w porządku obrad najbliższej sesji Rady uchwały w sprawie wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy za wypowiedzeniem z radnym W.P., będącym jednocześnie pracownikiem szkoły oraz wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy.
Dyrektor Szkoły Podstawowej zaznaczył, że podstawą rozwiązania stosunku pracy z radnym nie są zdarzenia związane z wykonywaniem przez niego mandatu radnego.
W uzasadnieniu wniosku wskazał, że radny W.P. jest zatrudniony w szkole na stanowisku nauczyciela wychowania fizycznego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. W szkole pracuje obecnie siedmiu nauczycieli tego przedmiotu. W czerwcu 2019 r. naukę ukończą uczniowie z ostatniego rocznika gimnazjum - 5 oddziałów - oraz uczniowie klas ósmych - 3 oddziały. Przybędzie tylko jedna klasa czwarta. Placówka traci więc 7 oddziałów, w których poszczególne przedmioty prowadzą nauczyciele specjaliści. Nie będą też funkcjonowały 3 klasy o profilu sportowym, gdzie liczba godzin wychowania fizycznego była zwiększona o 6. W związku z powyższym ubędzie 60 godzin przedmiotu, co daje utratę 3,33 etatu nauczycielskiego. W.P. legitymuje się najniższym stażem pracy spośród wszystkich zatrudnionych osób wyżej wymienionej specjalności (10 lat). Posiada dodatkowe źródło dochodu. Nauczyciel jest jedną z trzech osób, z którą planuje się rozwiązać stosunek pracy. Wszyscy nauczyciele wychowania fizycznego mają jednakowy - najwyższy stopień awansu zawodowego oraz jednakową - wyróżniającą ocenę pracy.