Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 16 listopada 2011 r., sygn. IV SA/Po 816/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Kręcichwost - Durchowska Sędziowie WSA Donata Starosta (spr.) WSA Tomasz Grossmann Protokolant st. sekr. sąd. Justyna Frankowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 03 listopada 2011 r. sprawy ze skargi "A" Sp. z o.o. w likwidacji z siedzibą w W. na uchwałę Rady Gminy Z. z dnia [...] marca [...] r. nr [...] w przedmiocie nie wyrażenia zgody na rozwiązanie umowy o pracę z radnym 1. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w całości; 2. zasądza od Rady Gminy Z. na rzecz "A" Sp. z o.o. w likwidacji z siedzibą w Warszawie 557 złotych (pięćset pięćdziesiąt siedem) tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

Pismem z dnia [...] marca 2011 r. "A" Spółka z o.o. (dalej wnioskodawczyni, pracodawca albo skarżąca) zwróciła się do Rady Gminy w Z. (dalej Rada Gminy) o wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy ze swoim pracownikiem Michałem Marciniakiem (dalej pracownik), który sprawuje jednocześnie mandat radnego gminy Z..

W uzasadnieniu wnioskodawca wyjaśnił, że zamierza rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę zawartą dnia [...] czerwca 2009 r. z zachowaniem przysługującego jemu okresu wypowiedzenia. Jako powód wypowiedzenia umowy o pracę wnioskodawca wskazał: a) nienależyte wykonywanie obowiązków pracowniczych przez nierealizowanie planów sprzedażowych, niewykonywanie oraz nienależyte wykonywanie poleceń służbowych, b) brak umiejętności organizacyjnych pracownika niezbędnych na powierzonym jemu stanowisku, c) utratę zaufania do pracownika na skutek podważania dobrego imienia pracodawcy (k. 50-55 akt sądowych).

W ustosunkowaniu się do wyżej wskazanego pisma wnioskodawczyni pracownik reprezentowany przez B. K. z Wielkopolskiej Grupy Prawniczej z siedzibą w P. pismem z dnia [...] marca 2011 r. skierowanym do zarządu wnioskodawczyni, zatytułowanym "wezwanie do zaprzestania naruszenia prawa" zgłosił naruszenie prawa przez pracowników wnioskodawczyni D. N. oraz D. G. a także innych osób, pracowników wnioskodawczyni oraz osób przez nich upoważnionych t.j. m. in. E. N. - W., doradcy podatkowego wnioskodawczyni. Działania wskazanych osób skierowane przeciwko pracownikowi są bezprawne, gdyż naruszają przepisy prawa pracy i ustawy o ochronie danych osobowych, godzą w dobre imię pracownika oraz noszą znamiona lobbingu i dyskryminacji. Mając powyższe na uwadze pracownik wniósł o natychmiastowe zaprzestanie wszelkich działań naruszających prawa pracownicze i jego dobra osobiste pod rygorem poszukiwania ich ochrony w postępowaniach przed sądami powszechnymi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00