Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 15 marca 2018 r., sygn. II SA/Ol 121/18
Zagospodarowanie przestrzenne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Tadeusz Lipiński (spr.) Sędziowie sędzia WSA Katarzyna Matczak sędzia WSA Piotr Chybicki Protokolant referent Małgorzata Gaida po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 marca 2018 r. sprawy ze skargi Spółki A na decyzję Wojewody z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie pozwolenia na budowę oddala skargę.
Uzasadnienie
Z przekazanych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie akt sprawy wynika, że decyzją z dnia "[...]" Prezydent odmówił zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę dla zamierzenia budowlanego obejmującego budowę stacji bazowej sieci telefonii komórkowej operatora A w A przy ul. A na działce nr "[...]", obr. A. miasto A.
W treści uzasadnienia organ wskazał, że nieruchomość oznaczona nr "[...]" objęta jest Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego Miasta A dla terenu położonego w południowej części miasta w Rejonie ul. A-B, uchwalonym uchwałą Rady Miasta nr XXII/321/04 z dnia 25 lutego 2004 r. (Dz. Urz. woj. War-Maz z 2004 r., Nr 44, poz. 550). Teren ten oznaczony jako ,,3 ZP", przeznaczony jest na zieleń urządzoną o funkcjach rekreacyjnych (ZP). Wnioskowanego terenu dotyczą również zapisy § 7 tego planu mówiące o warunkach obsługi w zakresie infrastruktury technicznej. W ocenie organu z zapisów planu jasno wynika, że teren ten przeznaczony jest na urządzenie zespołów zadrzewień i zakrzewień, otwartych terenów trawiastych, ciągów pieszych i elementów małej architektury oraz zbiorników wód powierzchniowych i boisk sportowo-rekreacyjnych. Co prawda w § 7 ust. 6 planu wskazane jest, że w granicach terenów oznaczonych symbolem ZP ustala się obszary lokalizacji sieci i urządzeń infrastruktury technicznej, ale wyłącznie w odniesieniu do sieci i urządzeń technicznego uzbrojenia terenu, określonych w ideogramie tych sieci i urządzeń, sporządzonym na kopii rysunku planu. Zdaniem organu lokalizacja tego obiektu o charakterze technicznym, a wręcz przemysłowym stoi w sprzeczności z ustaleniami planu miejscowego. Art. 46 ust. 2 ustawy o wspieraniu rozwoju usług telekomunikacyjnych mówi wyraźnie, że jeżeli lokalizacja tego typu inwestycji nie jest umieszczona w planie miejscowym, dopuszcza się jej lokalizowanie, jeżeli nie jest to sprzeczne z określonym w planie przeznaczeniem terenu.