Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 5 stycznia 2018 r., sygn. II SA/Gl 701/17

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Bonifacy Bronkowski, Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Dobrowolski (spr.), Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska, Protokolant Agnieszka Jurczak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 stycznia 2018 r. sprawy ze skargi A. B. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie pozwolenia na budowę oddala skargę.

Uzasadnienie

Działając na wniosek H. i J. N. Prezydent Miasta Z. decyzją z dnia [...] r. nr [...] zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę budynku gospodarczego (kategoria obiektu: III) w Z., ul. [...] (działki nr: 1 i 2).

Na skutek odwołania właścicielki sąsiedniej nieruchomości A. B. sprawę rozpatrywał Wojewoda Śląski, który decyzją z dnia [...] r. nr [...] uchylił zaskarżoną decyzję i sprawę przekazał organowi I instancji do ponownego rozpatrzenia. Przyczyną orzeczenia kasatoryjnego był brak ustalenia zgodności zamierzenia z warunkami technicznymi. Decyzja ta została zaskarżona przez inwestorów do tutejszego Sądu.

Rozpatrując ponownie sprawę organ I instancji decyzją z dnia [...] r. nr [...] odmówił zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę budynku gospodarczego w Z. przy ul. [...] zgodnie z wnioskiem J. i H. N.

Tutejszy Sąd wyrokiem z dnia 21 marca 2016 r. (sygn. II SA/Gl 1044/15) uchylił decyzję Wojewody Śląskiego z dnia [...] r. W ocenie składu orzekającego wątpliwości organu odwoławczego co do zgodności zamierzenia z warunkami technicznymi są niezasadne. W wyroku tym przesądzono również, że "lokalizacja budynku gospodarczego w granicy z sąsiednią działką zgodna jest z wymogami wynikającymi z § 12 ust. 3 pkt 4 rozporządzenia, jeżeli długość ściany tego budynku w granicy z działką sąsiednią jest mniejsza niż 5,5m. Nie było kwestionowane w toku postępowania, że długość ściany projektowanego budynku gospodarczego posadowiona w granicy z działką sąsiednią będzie wynosiła 5,45 m, a jego wysokość nie przekroczy 3m. Przepis § 12 ust. 3 pkt 4 ww. rozporządzenia umożliwia sytuowanie budynku gospodarczego bezpośrednio przy granicy działki budowlanej, uzależniając taką lokalizację tylko od długości ściany posadowionej w granicy, wysokości i funkcji budynku, który w tym przypadku spełniać miał funkcję budynku gospodarczego. W świetle wykładni celowościowej jak również funkcjonalnej, za nietrafny należy uznać argument organu II instancji, wskazujący iż wymiar 5,5 m (określony w § 12 ust. 3 pkt 4 rozporządzenia) dotyczy długości całego budynku, albowiem w istocie chodzi o wymiar ściany budynku posadowionej w granicy z działką sąsiednią. Celem regulacji § 12 ust. 3 pkt 4 ww. rozporządzenia, było zapewnienie możliwości posadowienia bezpośrednio w granicy (lub 1,5 m od granicy) budynku gospodarczego (lub garażu) ścianą o ograniczonych wymiarach tj. o długości nie przekraczającej 5,5 m i o wysokości nie przekraczającej 3m, co miało na celu ochronę sąsiedniej nieruchomości i zagwarantowanie, aby oddziaływanie takiej ściany posadowionej w granicy, nie zakłóciło korzystania z nieruchomości i nie wywołało naruszenia interesu jej właściciela. Zatem nie ma znaczenia z punktu widzenia właściciela sąsiedniej nieruchomości, jaki jest wymiar drugiej ściany budynku skoro nie znajduje się ona w granicy z nieruchomością sąsiednią, a zlokalizowana jest w kierunku centrum działek inwestorów".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00