Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 6 lipca 2016 r., sygn. III SA/Łd 238/16

 

Dnia 6 lipca 2016 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Ewa Cisowska-Sakrajda (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Janusz Nowacki, Sędzia WSA Krzysztof Szczygielski, , Protokolant Specjalista Dominika Janicka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 czerwca 2016 roku sprawy ze skargi A. K. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ł. z dnia [...], nr [...] , znak [...]; 2. przyznaje adwokatowi M. K. prowadzącemu Kancelarię Adwokacką w Ł. przy ul. [...], kwotę 590,40 (pięćset dziewięćdziesiąt i 40/100) złotych obejmującą podatek od towarów i usług, tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu skarżącemu A. K. i nakazuje wypłacić powyższą kwotę adwokatowi M. K. z funduszu Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.

Uzasadnienie

III SA/Łd 238/16

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia [...] znak [...] Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Ł. utrzymał w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ł. z dnia [...] nr [...] orzekającą o braku podstaw do stwierdzenia u A. K. choroby zawodowej pod postacią pylicy azbestowej płuc, wymienionej w poz. 3 pkt 5 wykazu chorób zawodowych.

Uzasadniając tą decyzję - powołał art. 12 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 14 marca 1985r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (tekst jedn.: Dz.U. z 2015r. poz. 1412); art. 2351, art. 2352 ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998r. nr 21 poz. 94 ze zm.), zwanej k.p.; rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009r. w sprawie chorób zawodowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 1367), zwanego rozporządzeniem; art. 138 §1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 267 ze zm.), zwanej k.p.a., a także wskazał, iż na podstawie zgłoszenia Przychodni Konsultacyjno-Diagnostycznej Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Ł. z dnia [...] Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ł. wszczął z urzędu postępowanie w sprawie choroby zawodowej A. K. pod postacią pylicy azbestowej płuc. W toku prowadzonego postępowania ustalił, że strona w okresie od 1 września 1974 r. do 29 lutego 1980r. była zatrudniona w MPK w Ł., a od 1 kwietnia 1980r. do 25 lipca 2010r. w A S.A. w Ł. na stanowisku mechanik-ślusarz. W zakres obowiązków zawodowych strony wchodziła naprawa podwozi elektrycznych zespołów trakcyjnych i lokomotyw elektrycznych oraz elementów i urządzeń wyposażenia wewnętrznego taboru kolejowego. Czynności z tym związane były typowe dla tego rodzaju prac i wymagały użycia głównie narzędzi ręcznych. Ponadto strona w latach 2004-2008 brała również udział w demontażu lokomotyw elektrycznych i spalinowych, co polegało na demontażu określonego wyposażenia wewnątrz hali, a następnie na cięciu lokomotywy palnikami na zewnątrz. Część demontowanego wyposażenia zawierała w swoim składzie azbest, który należało oddzielać, a powierzchnie do których przylegał oczyszczać szpachelką lub kawałkiem blachy. W trakcie wykonywania tych czynności strona nie była wyposażona w odzież ochronną. Nie wykonywano pomiarów stężenia pyłu azbestu. We wskazanym, okresie strona uczestniczyła w demontażu około 16 lokomotyw. Narażenie strony na pył azbestu zostało uwzględnione w sporządzonej przez organ I instancji karcie oceny narażenia zawodowego z dnia 27 czerwca 2014r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00