Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 26 stycznia 2016 r., sygn. II SA/Ol 1045/15

 

Dnia 26 stycznia 2016 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Hanna Raszkowska (spr.) Sędziowie sędzia WSA Beata Jezielska sędzia WSA Ewa Osipuk Protokolant specjalista Wojciech Grabowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 stycznia 2016 roku sprawy ze skargi M. Sz. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie warunków zabudowy - oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 13 stycznia 2014 r. Burmistrz Miasta i Gminy "[...]"odmówił "[...]"ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego na "[...]". Organ pierwszej instancji stwierdził bowiem, że nie został spełniony warunek przewidziany w art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2012 r., poz. 647, z późn. zm.), zwanej dalej jako u.p.z.p., gdyż działki przylegle do przedmiotowej nieruchomości nie były zabudowane.

Po rozpoznaniu odwołania inwestora, Samorządowe Kolegium Odwoławcze

w "[...]"decyzją z dnia 13 marca 2014 r. uchyliło powyższą decyzję w całości i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji. Kolegium zarzuciło, że kwestionowana decyzja nie zawierała części graficznej, co uniemożliwiło ocenę prawidłowości tej decyzji.

Burmistrz Miasta i Gminy "[...]"decyzją z dnia 22 kwietnia 2014 r. ponownie odmówił ustalenia warunków zabudowy dla opisanej wyżej inwestycji, podtrzymując w całości stanowisko zajęte w decyzji z dnia 13 stycznia 2014 r.

Po rozpoznaniu odwołania inwestora, Samorządowe Kolegium Odwoławcze

w "[...]"decyzją z dnia 7 października 2014 r. uchyliło decyzję organu pierwszej instancji w całości i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. Kolegium podniosło, że organ pierwszej instancji przyjął, iż skoro na jedynej zabudowanej działce w obszarze analizowanym posadowiony jest budynek mieszkalny w zabudowie zagrodowej, to niemożliwe jest ustalenie warunków zabudowy dla działki inwestora. W ocenie organu odwoławczego, w tej sytuacji niezbędne było ustalenie, jakie obiekty były zlokalizowane na tej działce i czy stanowiły one bazę i zaplecze gospodarstwa rolnego, w którym prowadzona jest działalność o charakterze rolniczym. Kolegium wskazało ponadto na konieczność uzupełnienia materiału dowodowego o mapę w skali 1:5000 i odniesienie się do zarzutu odwołania, iż obszar analizowany powinien być rozszerzony i objąć również działki dostępne z drogi gminnej nr "[...]".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00