Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 8 lipca 2014 r., sygn. II SA/Wr 253/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alicja Palus (sprawozdawca) Sędziowie Sędzia WSA Ireneusz Dukiel Sędzia WSA Władysław Kulon Protokolant Daria Burdzyńska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 8 lipca 2014 r. sprawy ze skargi J.W., I.K. i J.M. na decyzję D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie prowadzenia robót budowlanych uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...]r. Nr [...] wydaną na podstawie art. 105§1 kodeksu postępowania administracyjnego Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w powiecie w., działając z urzędu, umorzył postępowanie w sprawie prowadzenia robót budowlanych na działce nr [...] przy ul. [...] w G., obręb [...] G.

W uzasadnieniu decyzji organ orzekający wyjaśnił, że postępowanie w sprawie zostało wszczęte z urzędu w dniu 6 listopada 2012r. w związku z podaniem skierowanym przez właścicieli działek sąsiadujących z działką nr [...] w G., powiadamiającym o wykonywaniu na tej działce przez B. G. robót ziemnych, polegających na zebraniu skarpy bez jej zabezpieczenia.

Z dalszej części uzasadnienia wynika, że w dniu 15 listopada 2012r. przeprowadzone zostały oględziny podczas których stwierdzono rozpoczęcie robót budowlanych pod budowę domu tj:

1) wytyczenie punktów geodezyjnych pod budowę - widoczne paliki

2) wykonanie robót ziemnych polegających na innym uksztaltowaniu skarpy; od strony budynku przy ul. P. skarpa została wydłużona, a jednocześnie wobec obniżenia terenu do niej przylegającego - uległa podwyższeniu - aktualnie jej wysokość to od 2,5 - 3,5 mb od strony budynku nr [...] skarpa ukształtowana jest pionowo na wysokość ok. 4 m

c) wykonanie niwelacji terenu

Skarpy nie zostały odpowiednio zabezpieczone przed osuwaniem. Inwestor nie posiadał żadnych dokumentów tj. pozwoleń na budowę. Został poinformowany, że winien wstrzymać prowadzenie robót budowlanych i w trybie natychmiastowym odpowiednio zabezpieczyć skarpy przed osuwaniem. Powyższe roboty budowlane związane z rozpoczęciem budowy zostały podjęte na przełomie czerwca i lipca 2012r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00