Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 14 października 2008 r., sygn. II SA/Wr 51/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zygmunt Wiśniewski (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Mieczysław Górkiewicz, Sędzia WSA Anna Siedlecka, Protokolant Katarzyna Grott, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 30 września 2008r. sprawy ze skargi K. i S.Z. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wykonania robót budowlanych polegających na budowie budynku gospodarczego oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] Nr [...], wydaną na podstawie art. 105 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w powiecie j. umorzył jako bezprzedmiotowe postępowanie administracyjne w sprawie wykonanych robót budowlanych, polegających na budowie budynku gospodarczego na terenie działki nr 586, obręb M., na podstawie zgłoszenia robót Staroście J. z dnia 11 maja 2005 r. (nr [...]), z naruszeniem art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1116 ze zm.). W uzasadnieniu organ wskazał, że w toku prowadzonego postępowania wyjaśniającego ustalono, że działka nr 586 stanowi własność Państwa K. i S.Z., zaś działka nr 585 - Państwa M. i A.P.. Na terenie działki nr 586 usytuowany jest budynek o funkcji gospodarczo-garażowej, jednokondygnacyjny z poddaszem użytkowym, dachem dwuspadowym, wykonany w technologii tradycyjnej, posiadający instalację elektryczną (pow. zabudowy 48,71 m2, wymiary 5,10m x 9,55 m x 3,90m). Roboty budowlane, polegające na budowie przeprowadzono na podstawie skutecznie dokonanego zgłoszenia w trybie art. 30 ust. 5 w związku z art. 30 ust. 1 pkt 1 lit. a, art. 29 ust. 1 pkt 1 lit. a Prawa budowlanego. Inwestorem robót jest S.Z..
Zgodnie z powyższymi przepisami, jak wskazał organ pierwszej instancji, zgłoszenia robót budowlanych właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej wymaga budowa obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniającą zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej - parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej 4,80m. Z opisu wybudowanego budynku gospodarczego wynika zaś, że inwestor wybudował omawiany obiekt budowlany niezgodnie z dokonanym zgłoszeniem z dnia 12 maja 2007 r., z naruszeniem art. 30 ust. 1 Prawa budowlanego.