Wyrok WSA w Lublinie z dnia 10 września 2013 r., sygn. II SA/Lu 217/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Dudek, Sędziowie Sędzia NSA Witold Falczyński (sprawozdawca), Sędzia WSA Bogusław Wiśniewski, Protokolant Sekretarz sądowy Beata Skubis-Kawczyńska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 10 września 2013 r. sprawy ze skargi Firmy "A" na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie lokalizacji inwestycji celu publicznego I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej Firmy "A" 757 (siedemset pięćdziesiąt siedem) złotych kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] grudnia 2012 r., nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] - po rozpatrzeniu odwołania mieszkańców wsi P. od decyzji Wójta Gminy [...] z dnia [...] października 2012 r., nr [...] ustalającej lokalizację inwestycji celu publicznego, tj. inwestycji budowlanej polegającej na realizacji stacji bazowej telefonii komórkowej nr [...] W. P. na działce oznaczonej nr ewid. [...], położonej w miejscowości P., gmina Z. - uchyliło decyzję organu I instancji w całości oraz przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez ten organ.
W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji organ odwoławczy wyjaśnił, że uchylona decyzja organu I instancji zapadła na skutek pozytywnego rozstrzygnięcia wniosku "A" Sp. z o.o. z siedzibą z W. (reprezentowanej przez firmę "B" Sp. z o.o. z siedzibą w G. - Przedsiębiorstwo Regionalne w Z.) z dnia 14 czerwca 2012 r., w przedmiocie ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego. Rozpatrując ten wniosek organ I instancji stwierdził, że zamierzenie nim objęte, tj. budowa stacji bazowej telefonii komórkowej nr [...] W. P. na działce nr ewid. [...], położonej w miejscowości P., w świetle art. 6 pkt 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami zalicza się do inwestycji celu publicznego, a nadto kwalifikuje się jako obiekt infrastruktury technicznej, o którym mowa w § 2 pkt 1 lit. "h" rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie oznaczeń nazewnictwa stosowanych w decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. Wójt Gminy [...] ustalił również, że dla terenu planowanej inwestycji nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (dotychczas obowiązujący plan miejscowy dotyczący tego terenu stracił ważność z dniem 31 grudnia 2003 r.).