Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 10 sierpnia 2017 r., sygn. II SA/Po 317/17
Zagospodarowanie przestrzenne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Edyta Podrazik (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędzia WSA Tomasz Świstak Protokolant st. sekr. sąd. Edyta Rurarz - Kwietniewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 lipca 2017 r. sprawy ze skargi M. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K z dnia [...] stycznia 2017 r. Nr [...] w przedmiocie lokalizacji inwestycji celu publicznego I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K na rzecz skarżącego kwotę 500 zł (pięćset złotych) tytułem zwrotu kosztów sądowych.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r., nr [...], Wójt Gminy [...] na podstawie art. 50 ust. 1 i art. 51 ust. 1 pkt 2 oraz art. 54 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2016 r., poz. 778 z późn. zm., dalej: "u.p.z.p.) oraz art. 104 i art. 107 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016 r., poz. 718 z późn. zm., dalej: "k.p.a.") po rozpatrzeniu wniosku [...] S.A. w W. ustalił lokalizację inwestycji celu publicznego, polegającej na budowie stacji bazowej telefonii komórkowej sieci [...] składającej się z wieży stalowej posadowionej na fundamentach wraz z urządzeniami nadawczo-odbiorczymi (6 anten sektorowych), ramy typu outdoor pod urządzenia telekomunikacyjne oraz linii zasilającej, na terenie położonym w [...], gmina [...], oznaczonym jako działka nr [...].
W uzasadnieniu organ I instancji wyjaśnił, że omawiana inwestycja, według informacji i dokumentów załączonych do wniosku z dnia [...] r., nie zalicza się do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Ponadto dla terenu, na którym mają być zlokalizowane rozważane anteny sektorowe, nie obowiązuje obecnie żaden miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W wyniku zawiadomień i obwieszczeń dokonanych przez organ I instancji mieszkańcy zgłosili zastrzeżenia. Część osób wywodziła przy tym, że w wyniku budowy stacji telefonii komórkowej wartość ich nieruchomości ulegnie obniżeniu. Okoliczność ta pozostaje jednak zdaniem organu I instancji bez znaczenia z perspektywy niniejszej sprawy. Spory dotyczące wypłaty odszkodowania z tytułu obniżenia wartości nieruchomości podlegają bowiem rozpoznaniu przed sądem powszechnym. Z uwagi na brak przeciwwskazań prawnych należało zatem pozytywnie rozpatrzyć wniosek z dnia [...] r. i ustalić warunki lokalizacji inwestycji celu publicznego.