Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 8 lutego 2013 r., sygn. IV SA/Gl 310/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Michalik Sędziowie Sędzia NSA Adam Mikusiński (spr.) Sędzia WSA Stanisław Nitecki Protokolant st. sekr. sąd. Arkadiusz Kmiotek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 lutego 2013 r. sprawy ze skargi S.M. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] nr [...] Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w K., działając na podstawie art. 5 pkt 4a ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2011 r., nr 212, poz. 1263 ze zm.), art. 2351 i art. 237 Kodeksu Pracy oraz w oparciu o art. 104 §1 i §2 Kodeksu postępowania administracyjnego, nie stwierdził u S. M. choroby zawodowej w postaci zespołu wibracyjnego, wymienionej w poz. 22 wykazu chorób zawodowych, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 105, poz. 869)

W uzasadnieniu przyznano, iż wyżej wymieniony będąc zatrudnionym w latach 1987-2010 na stanowiskach: robotnika pod ziemią, górnika pod ziemią i górnika strzałowego pod ziemią, pracował w ekspozycji na czynnik patogenny w formie drgań mechanicznych. Podkreślono jednak, że choroba zawodowa nie została u niego rozpoznana przez orzeczników kompetentnych placówek orzeczniczych, w których był badany. Zarówno bowiem lekarze Poradni Chorób Zawodowych w S. Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w K. jak i Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S. w swoich orzeczeniach wydanych odpowiednio w dniu [...] (nr [...]) oraz w dniu [...] (nr [...]) wykluczyli istnienie zespołu wibracyjnego. W orzeczeniach tych powołano się na badanie palestezjometryczne, które nie wykazało zaburzeń czucia wibracji, próby oziębienia, które dały wynik ujemny oraz obraz rtg kości stawów nadgarstkowych i łokciowych, na którym nie stwierdzono zmian świadczących bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem o kostno-stawowej postaci zespołu wibracyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00