Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 9 grudnia 2009 r., sygn. II SA/Go 839/09
Dnia 9 grudnia 2009 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grażyna Staniszewska Sędziowie Sędzia WSA Joanna Brzezińska Sędzia WSA Marek Szumilas (spr.) Protokolant inspektor Małgorzata Zacharia-Gardzielewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 grudnia 2009 r. sprawy ze skargi W.Z. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.
Uzasadnienie
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny decyzją nr [...] z dnia [...] maja 2009 r. nie stwierdził u W.Z. choroby zawodowej- następstw zatrucia wywołanego przez substancje chemiczne.
W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że W.Z. w okresie od października 1976 r. do sierpnia 1978 r. i od czerwca 1979 r. do października 1980 r. tj. podczas zatrudnienia na stanowisku pomocy technicznej-laboranta w Pracowni Metrologii Warsztatowej Wydziału [...], zawodowo narażona była na działanie benzyny łąkowej i ekstrakcyjnej oraz (sporadycznie) eteru etylowego i trójchloroetylenu. Wobec braku wyników badania stężenia tych związków chemicznych w wymienionych okresach zatrudnienia (pomiary nie zostały przeprowadzone) oraz w związku ze sprzecznymi zeznaniami świadków przyjęto kierując się zasadą że wątpliwości powinny być tłumaczone na korzyść poszkodowanego pracownika, iż W.Z. mogła wykonywać swoje obowiązki w skrajnie niekorzystnych warunkach tj. także w warunkach przekroczenia dopuszczalnych stężeń w/w czynników chemicznych. W pozostałych okresach pracy nie była narażona na czynniki chemiczne. Przyjęta do pracy zdrowa, pierwsze objawy chorobowe w postaci zasłabnięć w miejscu pracy, a następnie utrat przytomności wystąpiły po okresie 20 miesięcy pracy na stanowisku laboranta. W.Z. w dniu [...].02.1979 r. otrzymała zaświadczenie z Przychodni akademickiej, że "nie może pracować z chemikaliami ze względu na objawy uczulenia". Jednak po kilkumiesięcznej przerwie (na własną prośbę) ponownie podjęła pracę na tym samym stanowisku. Wnioskodawczyni była również konsultowana w Poradni Chorób Zawodowych dnia [...].09.1989 r. na skierowanie dr C. -z rozpoznaniem "astma oskrzelowa". Postępowanie w sprawie schorzeń neurologicznych W.Z., jako choroby zawodowej, było prowadzone w latach 1999-2001 i zakończone zostało stwierdzeniem braku podstaw do uznania choroby zawodowej oraz wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego Oddział Zamiejscowy w Poznaniu z dnia 5 marca 2002 r. sygn. akt (II SA /Po 1958/01) oddalającym skargę W.Z..