Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 25 czerwca 2013 r., sygn. IV SA/Gl 759/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Teresa Kurcyusz - Furmanik Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga - Gajewska (spr.) Sędzia NSA Szczepan Prax Protokolant st. sekr. sąd. Arkadiusz Kmiotek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 czerwca 2013 r. sprawy ze skarg A Sp. z o.o. w K., B Sp. z o.o. w K., C Sp. z o.o. w K. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargi.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...]r., Nr [...], Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w K. stwierdził u D.W. chorobę zawodową - przewlekłą chorobę obwodowego układu nerwowego wywołaną sposobem wykonywania pracy pod postacią zespołu cieśni w obrębie nadgarstka wymienioną w pozycji 20/1 wykazu chorób zawodowych rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. nr 105, poz. 869), powoływanego dalej w skrócie jako: "rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r.".
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ podniósł, że strona będąc zatrudniona: w latach 1976-2000 w [...] Zakładach D Sp. z o.o. w K. jako operator urządzeń mechaniczno-konfekcjonujących, zestawiacz mieszanek, roztworów, wytłaczarkarz, operator urządzeń mechaniczno-konfekcyjnych, drukarz; w latach 2003-2005 i 2008-2009 w B Sp. z o.o. w K. jako lutowacz; w latach 2006-2008 w A Sp. z o.o. w K. jako lutowacz; w latach 2009-2011 w C Sp. z o.o. w .K. jako lutowacz, wykonywała czynności zawodowe charakteryzujące się powtarzalnością, rytmicznością i przeciążeniem kończyn górnych w stawach nadgarstkowych. Lekarze orzecznicy w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w K. - Poradnia Chorób Zawodowych w S. (orzeczenie lekarskie nr [...] z dnia [...]r.) uznali, że istnieją podstawy do rozpoznania u strony, z przeważającym prawdopodobieństwem, zawodowej etiologii wyżej wymienionej choroby zawodowej (umiarkowane nasilenie po stronie lewej i znaczne po prawej). Orzeczenie powyższe zostało sporządzone w oparciu o dane z wywiadu chorobowego, badanie przedmiotowe, konsultację neurologiczną i ortopedyczną, analizę udostępnionej dokumentacji medycznej oraz aktualny wynik badania neurograficznego z dnia 13 czerwca 2011 r., z uwzględnieniem opisów sposobu wykonywania pracy, przekazanych przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w K., z których wynika, że narażenie zawodowe strony stwarzało możliwość powstania zespołu cieśni nadgarstka, a także po przeprowadzeniu stosownej diagnostyki różnicowej.