Orzeczenie
Wyrok WSA w Lublinie z dnia 31 grudnia 2012 r., sygn. II SA/Lu 899/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Cylc-Malec (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia SO del. Iwona Tchórzewska, Sędzia NSA Maria Wieczorek-Zalewska, Protokolant Starszy asystent sędziego Marcin Małek, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 19 grudnia 2012 r. sprawy ze skargi T. S. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego w sprawie użytkowania obiektu oddala skargę.
Uzasadnienie
Wydaną na wniosek B. R. decyzją z dnia 11 sierpnia 2010 r. nr [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego udzielił pozwolenia na użytkowanie budynku handlowego wybudowanego na działce nr ewid. 75 przy ul. P. 10 - ul. H. 2 w L. Z uwagi na nie wniesienie odwołania decyzja ta stała się ostateczna.
Pismem z dnia 1 lipca 2011 r., T. S. reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika wniósł o wznowienie postępowania zakończonego ww. decyzją ostateczną wskazując istnienie podstaw zawartych w art. 145 §1 pkt 4 k.p.a.
Postanowieniem z dnia 31 sierpnia 2011 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego odmówił wznowienia postępowania w spornej sprawie, uzasadniając swoje stanowisko tym, że wnioskodawca nie jest stroną tego postępowania. Jak natomiast stanowi art. 59 ust. 7 Prawa budowlanego stroną postępowania w sprawie pozwolenia na użytkowanie jest wyłącznie inwestor.
Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego, nie uwzględnił odwołania T. S., utrzymując w mocy decyzję organu pierwszej instancji.
Wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 28 lutego 2012 r., sygn. akt II SA/Lu [...]/11 rozstrzygnięcia te zostały jednak uchylone. W ocenie Sądu powodem odmowy wznowienia postępowania nie może być brak podstaw do wznowienia postępowania z przyczyny wymienionej w art. 145 § 1 pkt 4 k.p.a. Jeśli bowiem istnieją wątpliwości, co do legitymacji podmiotu składającego wniosek o wznowienie postępowania, gdy zachodzi potrzeba badania tej legitymacji na gruncie akt sprawy, to wydanie decyzji winno być poprzedzone postanowieniem, o jakim mowa w art. 149 § 1 k.p.a., a to z uwagi na konieczność przeprowadzenia przez właściwy organ postępowania, co do przyczyn wznowienia, a więc realizacji dyspozycji art. 149 § 2 k.p.a.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right