Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 29 listopada 2012 r., sygn. II SA/Bk 96/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Stanisław Prutis (spr.), Sędziowie sędzia NSA Mieczysław Markowski, sędzia WSA Urszula Barbara Rymarska, Protokolant Sylwia Tokajuk, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 29 listopada 2012 r. sprawy ze skargi K. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] grudnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy - oddala skargę.-

Uzasadnienie

Decyzją z [...] grudnia 2011 r. nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze w B., na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 w zw. z art. 17 pkt 1 i art. 127 § 2 kpa, a także z art. 61 ust. 1 i 64 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. nr 80, poz. 717 ze zm.) oraz § 3 - 9 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. nr 164, poz. 1588), utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta B. z [...] października 2011 r. nr [...], ustalającą warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego z handlem, usługami, garażem podziemnym, miejscami postojowymi oraz murem oporowym od strony południowo-wschodniej - na działkach o nr ew. 735/7, 1702/1, 1702/2, 1702/3, 1702/4 oraz na częściach działek o nr ew. 702/6, 739/6, 747/2, położonych w obrębie 02, przy ul. G. w B., wraz z niezbędna infrastrukturą techniczną i z projektowanym zjazdem w pasie drogowym ul G. (na działce o nr. ew. 1739/6).

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia podano, że warunki zabudowy dla ww. terenu inwestycji ustalone zostały w oparciu o analizę terenu przeprowadzoną dla obszaru, którego granice wyznaczone zostały na mapie w wymaganej ustawą skali 1:1000 i oddalone są od granic wskazanego przez inwestora terenu o co najmniej 291 metry (po przyjęciu, że szerokość frontu działek przewidzianych do zabudowy wynosi 97 metrów). Analiza ta zawiera szczegółowe dane zabudowy istniejącej w obszarze analizowanym w zakresie funkcji, linii zabudowy, wskaźnika powierzchni zabudowy do powierzchni działki, szerokości elewacji frontowych, wysokości krawędzi elewacji frontowych, gzymsu lub attyki oraz geometrii dachu. Na jej podstawie organ I instancji wyciągnął wnioski co do kontynuacji funkcji zabudowy oraz wyznaczył jej parametry w zakresie linii i intensywności zabudowy, szerokości elewacji frontowej, wysokości górnej krawędzi elewacji frontowej, gzymsu lub attyki. Organ odstąpił od określenia wysokości głównej kalenicy budynku i kierunku tej kalenicy w stosunku do frontu działki (z uwagi na planowanie dachu budynku bez kalenicy), określił natomiast kąt nachylenia połaci dachowych. W decyzji ustalono istnienie dostępu do drogi publicznej, wystarczalność istniejącego uzbrojenia technicznego oraz zgodność zabudowy z przepisami odrębnymi, a także charakter użytków gruntowych w ewidencji gruntów. Organ w decyzji tej określił warunki w zakresie obsługi komunikacyjnej i infrastruktury technicznej, wymagania w zakresie ochrony środowiska, ochrony interesów osób trzecich oraz ustalił linie rozgraniczające teren inwestycji. Decyzja jest zaopatrzona w dwa załączniki, którymi są mapa wyznaczająca linie rozgraniczające teren inwestycji (doręczona wszystkim stronom oraz - część tekstowa i graficzna wyników przeprowadzonej analizy terenu (doręczona inwestorowi i pozostająca do wglądu stronom w aktach sprawy). W decyzji określono: 1) rodzaj zabudowy jako zabudowę mieszkaniową wielorodzinną z handlem i usługami w parterze budynku (handel: np. sklep spożywczy, handel artykułami przemysłowymi, apteka; usługi: np. gabinety lekarskie, fryzjer, kosmetyczka), 2) warunki i szczegółowe zasady zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy (wynikające z analizy terenu oraz z przepisów odrębnych).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00