Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 29 wrzenia 2011 r., sygn. II SA/Łd 624/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Barbara Rymaszewska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Arkadiusz Blewązka Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski Protokolant asystent sędziego Anna Dębowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 września 2011 r. sprawy ze skargi J. S. i A. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta Ł. z dnia [...], nr [...], znak: [...]; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. na rzecz skarżących J. S. i A. S. solidarnie kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...], po rozpatrzeniu wniosku J. S. i A. S., Prezydent Miasta Ł. odmówił wydania decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie jednorodzinnego, parterowego budynku mieszkalnego z poddaszem użytkowym i z wbudowanym w bryłę budynku garażem, podziemnego zbiornika na gaz i bezodpływowego zbiornika na nieczystości ciekłe oraz rozbudowie zewnętrznych instalacji energii elektrycznej i wodociągowej, przewidzianej do realizacji na działce nr [...] (obręb [...]) w Ł. przy ul. A 73/75.

W uzasadnieniu organ pierwszej instancji podniósł, że wskazana działka znajduje się na terenie, który nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Wnioskowane przez inwestorów zamierzenie inwestycyjne nie spełnia warunku określonego w art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. nr 80, poz. 717 ze zm.), zwanej dalej u.p.z.p., gdyż działka nr [...] znajduje się w odległości 175 m od drogi publicznej - ul. A. Działki sąsiednie dostępne z tej samej drogi publicznej, znajdujące się w granicach obszaru analizowanego, zabudowane są w pasie od około 25 do 45 m od ulicy. Poza tym pasem na sąsiednich działkach nie ma budynków mieszkalnych w odniesieniu, do których przy uwzględnieniu § 4 - 8 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz.U. nr 164, poz. 1588) można by wyznaczyć obowiązującą linię zabudowy dla planowanego budynku mieszkalnego, określić wskaźnik wielkości powierzchni nowej zabudowy, szerokość elewacji frontowej i geometrii dachu (układu połaci dachowych, kąta ich nachylenia, a także kierunku głównej kalenicy dachu). Podstawowym kryterium przy określaniu warunków zabudowy jest zachowanie ładu przestrzennego. Elementem, który kształtuje ład przestrzenny jest między innymi zachowanie linii zabudowy, którą wyznacza się jako przedłużenie linii istniejącej zabudowy na działkach sąsiednich. Geometrycznie niemożliwe jest wyznaczenie linii zabudowy dla planowanego budynku w odległości 175 m od linii istniejącej zabudowy wzdłuż ul. A jako jej przedłużenia, ponieważ linia, którą wyznacza się wzdłuż ulicy jest linią równoległą, a nie prostopadłą. Budowa budynków na działkach zlokalizowanych wzdłuż dojazdów wyznaczonych prostopadle do ulicy nie gwarantuje zachowania ładu przestrzennego. W związku z powyższym nie ma podstaw do określenia wymagań dotyczących nowej zabudowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00