Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 16 grudnia 2010 r., sygn. II SA/Gd 790/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Janina Guść (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Jan Jędrkowiak Sędzia NSA Zdzisław Kostka Protokolant Starszy Sekretarz sądowy Marta Sankiewicz po rozpoznaniu w Gdańsku na rozprawie w dniu 8 grudnia 2010 r. sprawy ze skargi Z. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 3 lipca 2008 r. nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzająca ją decyzję Prezydenta Miasta z dnia 8 kwietnia 2008 r. nr [...], 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego Z. D. kwotę 940 (dziewięćset czterdzieści) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

Z. D. wystąpił z wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie domu jednorodzinnego, z poddaszem użytkowym i garażem na działce nr ew. 15/4, położonej w G. przy ul Ł..

Decyzją z dnia 8 kwietnia 2008 r. Prezydent Miasta odmówił ustalenia warunków zabudowy wskazując, że przeprowadzona analiza funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu sporządzona stosownie do przepisów rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalenia wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. Nr 164, poz. 1588) doprowadziła do wniosku, że w obszarze analizowanym występuje wyłącznie zabudowa zagrodowa, nie została więc spełniona przesłanka z art. 61 ust.1 pkt 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Odwołanie od tej decyzji wniósł Z. D., kwestionując prawidłowość zastosowania przez organ art. 61 ust.1 pkt 1-4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Decyzją z dnia 3 lipca 2008 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję organu pierwszej instancji. W uzasadnieniu organ stwierdził, że możliwość ustalenia warunków zabudowy istnieje tylko w przypadku łącznego spełnienia przesłanek określonych w art. 61 ust. 1 - 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. W przedmiotowej sprawie nie został spełniony wymóg art. 61 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, bowiem na analizowanym obszarze, którego granice zostały wyznaczone zgodnie z § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalenia wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, występuje zabudowa zagrodowa w gospodarstwie rolnym, co stoi na przeszkodzie ustaleniu warunków zabudowy dla wnioskowanego domu jednorodzinnego. Organ wskazał, iż funkcja zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej nie stanowi kontynuacji funkcji zabudowy zagrodowej, z uwagi na odmienny sposób zagospodarowania terenu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00