Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 23 października 2007 r., sygn. II SA/Bk 372/07
Konkretyzacja stosunku administracyjnoprawnego to zorganizowany proces stosowania prawa, obejmujący kolejne etapy: ustalenie, jaka norma prawna będzie miała zastosowanie w sprawie, ustalenie faktu( faktów, okoliczności) , istotnego w sprawie z punktu widzenia mającej zastosowanie normy prawnej, subsumpcja faktu uznanego za udowodniony na podstawie stosowanej normy prawnej.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Elżbieta Trykoszko (spr.), Sędziowie sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska, sędzia NSA Stanisław Prutis, Protokolant Elżbieta Stasiewicz, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 11 października 2007 r. sprawy ze skargi A. S. - M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] marca 2007 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą jej wydanie decyzję Prezydenta B. z dnia [...] lutego 2007r. Nr [...], 2. stwierdza, że zaskarżone decyzje nie podlegają wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku, 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. na rzecz skarżącej A. S. - M. kwotę 257 (dwieście pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia [...] 02.2007 r., wydaną z upoważnienia Prezydenta B. zostały ustalone na wniosek F. S. warunki zabudowy dla inwestycji w postaci przebudowy i rozbudowy istniejącego budynku mieszkalnego, jednorodzinnego, usytuowanego na działce o numerze geodezyjnym 426, położonej przy ulicy S. [...] w B., poprzez dobudowę trzech segmentów budynków jednorodzinnych, trzykondygnacyjnych wraz z budową dwóch zjazdów z ulicy K. i jednego zjazdu z ulicy S. i wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną na działce inwestora i pasach drogowych ulicy K. i ulicy S.. Organ w decyzji, powołującej się na przepisy ustawy z dnia 27.03.2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, określił warunki i szczegółowe zasady zagospodarowania wnioskowanego do zabudowy terenu w zakresie: ochrony i kształtowania ładu przestrzennego, ochrony środowiska i zdrowia ludzi, obsługi komunikacji i infrastruktury technicznej, warunki wynikające z przepisów odrębnych i wymagania w zakresie ochrony interesów osób trzecich. Organ stwierdził, że planowana inwestycja będzie kontynuacją zabudowy istniejącej na działce Nr 426 i działkach sąsiednich. Inwestor planując rozbudowę istniejącego budynku nie wprowadza nowej funkcji zabudowy terenu, lecz pozostaje przy dotychczasowym jego zagospodarowaniu. Przeprowadzona w trybie przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym analiza funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu pozwala na pozytywne załatwienie wniosku, ponieważ na terenach sąsiadujących ze wskazana działką istnieje zabudowa o podobnej jak wnioskowana funkcji, co wypełnia warunek zawarty w przepisie art. 61 ust. 1 ustawy.