Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 18 marca 2010 r., sygn. II SA/Bk 792/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska, Sędziowie sędzia NSA Anna Sobolewska-Nazarczyk (spr.),, sędzia WSA Mirosław Wincenciak, Protokolant Marta Anna Lawda, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 02 marca 2010 r. sprawy ze skargi A. P. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w B. z dnia [...] września 2009 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą jej wydanie decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w B. z dnia [...] sierpnia 2009 r. nr [...] ([...]), 2. stwierdza, że wymienione decyzje nie mogą być wykonane w całości do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku.

Uzasadnienie

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w B. zaskarżoną decyzją z dnia [...] września 2009 r. nr [...], po rozpatrzeniu odwołania Pani A. P. od decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w B. z dnia [...] sierpnia 2009 nr [...] o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej układu ruchu pod postacią jałowej martwicy kości półksiężycowatej prawego nadgarstka, utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.

U podstaw tego rozstrzygnięcia legły następujące ustalenia faktyczne:

W 2008 roku Pani A. P. zgłosiła Państwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu podejrzenie choroby zawodowej.

Orzeczeniem z dnia [...] maja 2009 r. nr [...] P. Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy Poradnia Chorób Zawodowych w B. stwierdził brak podstaw do rozpoznania choroby zawodowej etiologii przewlekłej choroby układu ruchu wywołanej sposobem wykonywania pracy: jałowej martwicy kości księżycowatej prawego nadgarstka. W uzasadnieniu orzeczenia wskazano, że oprócz bólu nadgarstka prawego oraz utrudnionych ruchów precyzyjnych u wnioskodawczyni konsultujący ortopeda rozpoznał przewlekłe zapalenie pochewek ścięgien prostowników i zginaczy obu nadgarstków. Uwzględniając przebieg choroby i narażenie zawodowe uznano etiologię zawodową przewlekłego zapalenia ścięgien prostowników i zginaczy obu nadgarstków. Etiologii zawodowej nie uznano zaś w odniesieniu do jałowej martwicy kości księżycowatej nadgarstka prawego, argumentując, iż rozpoznanie schorzenia figurującego w wykazie chorób zawodowych nie jest równoznaczne z automatycznym uznaniem do za chorobę zawodową. Czynnikiem etiologicznym martwicy kości nadgarstka jest powtarzający się w długich okresach czasowych ucisk na dłoniową powierzchnię ręki lub częste uderzenie tej części ręki o twarde przedmioty, dźwignie lub inne urządzenia. Z analizy narażania zawodowego na stanowisku kosmetyczki wynika zaś, że czynności zawodowe nie stwarzały możliwości powstania martwicy kości nadgarstków.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00