Wyrok WSA w Łodzi z dnia 25 stycznia 2010 r., sygn. II SA/Łd 946/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Jolanta Rosińska Sędziowie Sędzia WSA Czesława Nowak - Kolczyńska (spr.) Sędzia WSA Renata Kubot - Szustowska Protokolant asystent sędziego Anna Dębowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 stycznia 2010 r. sprawy ze skargi P. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wznowienia postępowania 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta Ł. z dnia [...], nr [...], decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...], nr [...], decyzję Prezydenta Miasta Ł. z dnia [...], nr [...], znak: [...], postanowienie Prezydenta Miasta Ł. z dnia [...], nr [...], znak: [...]; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. na rzecz skarżącego P. S. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Prezydent Miasta Ł. działając w oparciu o art. 151 § 2 w zw. z art. 146 § 2 i art. 104 k.p.a., po wznowieniu postępowania administracyjnego na wniosek P.S. stwierdził, że własna ostateczna decyzja z dnia [...] r. nr [...], ustalająca na wniosek J.K. warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego, jednorodzinnego i budynku gospodarczego na działce nr ewid. 343/2, położonej w Ł. przy ul. A. 10a została wydana z naruszeniem prawa i odmówił jej uchylenia argumentując, że w wyniku wznowienia postępowania mogłaby zapaść wyłącznie decyzja odpowiadająca w swej istocie decyzji dotychczasowej.
W odwołaniu od tej decyzji P. S. zarzucił naruszenie przepisów art. 75 § 1, art. 76 § 1, art. 77 § 1, art. 7, art. 10 § 1 k.p.a. i wniósł o stwierdzenie nieważności decyzji Prezydenta Miasta Ł. z dnia [...] r. o warunkach zabudowy albo o uchylenie wspomnianej decyzji stosownie do treści art. 150 § 1 pkt 2 k.p.a. Zdaniem odwołującego, rozstrzygnięcie przewidziane w art. 146 § 2 k.p.a. jest dopuszczalne wówczas, gdy wszystkie okoliczności sprawy ustalone na podstawie całokształtu materiału dowodowego przemawiają za tym, że nie ma żadnych podstaw do wydania decyzji innej niż dotychczasowa. Organ administracji nie mógł jednak orzec, o tym czy na skutek oceny całokształtu materiału dowodowego zaistniała przesłanka do wydania decyzji odpowiadającej w istocie decyzji dotychczasowej, gdyż nie dopuścił go jako strony postępowania do złożenia wniosków dowodowych i nie uwzględnił jego stanowiska. Zdaniem P.S., jako stronie postępowania o ustalenie warunków zabudowy służyło mu prawo do domagania się, aby w decyzji o warunkach zabudowy lokalizacja budynku mieszkalnego na działce położonej przy ul. A. 10a odnosiła się wyłącznie do granicy działki przy ul. A. 10.