Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 12 czerwca 2008 r., sygn. II SA/Gd 246/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Tamara Dziełakowska (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Mariola Jaroszewska Asesor WSA Katarzyna Krzysztofowicz Protokolant Referent Dorota Kotlarek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 czerwca 2008 r. sprawy ze skargi P. D. i A. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 21 grudnia 2007 r., nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Wójta Gminy z 8 listopada 2007 r., nr [...] 2. określa, że decyzje wskazane w punkcie pierwszym nie mogą być wykonane
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 16 lipca 2007 r. A. S. wystąpiła o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie domu mieszkalnego na działce nr [...] w C. w gminie T.
Decyzją z dnia 8 listopada 2007 r. Wójt Gminy wskazując na przepisy art. 4 ust. 2 pkt 2, art. 53 ust. 4, art. 59 ust. 1, art. 60, art. 61 ust. 1, art. 63 i art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zm.) ustalił warunki zabudowy dla inwestycji określonej we wniosku. W szczegółowych ustaleniach wyznaczono nieprzekraczalną linię zabudowy w odległości 6 m od linii rozgraniczenia działki z działką drogową, wysokość budynku od poziomu przyległego terenu do okapu dachu określono na maksymalnie 5 m, przyjęto dach dwu lub wielospadowy o kalenicy głównej równoległej do drogi ( działki drogowej nr [...] ) o nachyleniu połaci dachowych 35 - 50 stopni, wielkość projektowanej powierzchni zabudowy określono na maksymalnie 25 % powierzchni działki, a powierzchnię terenów biologicznie czynnych na minimum 60 % powierzchni działki. Odstąpiono od ustalenia szerokości elewacji frontowej budynku. W dalszych punktach decyzji wskazano warunki w zakresie obsługi komunikacyjnej inwestycji, jej infrastruktury technicznej, wymagania dotyczące ochrony interesów osób trzecich i wymagane uzgodnienia projektu budowlanego. W uzasadnieniu tej decyzji organ wyjaśnił, że dla terenu działki nr [...] brak jest obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Stosownie zatem do § 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie ustalenia wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ( Dz. U. Nr 164, poz. 1588 ) wyznaczono obszar analizowany i przeprowadzono na nim analizę funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu w zakresie wymagań, o których mowa w art. 61 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. W wyznaczonym obszarze działki sąsiednie są zabudowane domami mieszkalnymi jednorodzinnymi, co pozwoliło ustalić warunki dla nowej wnioskowanej zabudowy.