Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 21 stycznia 2009 r., sygn. II SA/Gd 690/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Tamara Dziełakowska (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Mariola Jaroszewska Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz Protokolant Starszy Referent Anna Rusajczyk po rozpoznaniu w dniu 21 stycznia 2009 r. na rozprawie sprawy ze skargi Z. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 3 lipca 2008 r., nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy oddala skargę.
Uzasadnienie
Przedmiotem wniesionej przez Z. D. skargi do sądu administracyjnego jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 3 lipca 2008 r. utrzymująca w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji odmawiające ustalenia warunków zabudowy dla nieruchomości skarżącego.
Zaskarżona decyzja została podjęta w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:
Z. D. wystąpił z wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku jednorodzinnego ( dwukondygnacyjnego w tym z poddaszem użytkowym mieszkalnym i garażem o powierzchni użytkowej 300 m2 i powierzchni zabudowy ok. 216 m2 ) na działce nr ewid. [...] o powierzchni 4.400 m2 położonej w G. przy ulicy [...].
W toku wszczętego wskutek powyższego wniosku postępowania została przeprowadzona przez organ I instancji analiza funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu w zakresie warunków koniecznych do wydania decyzji. W treści tej analizy wskazano, że działki sąsiednie nr [...], [...], [...], [...], [...], [...] i [...] są niezabudowane; na działce nr [...] występuje zabudowa zagrodowa; działki nr [...] i [...] położone przy ulicy [...] zabudowane są dwukondygnacyjnym budynkiem mieszkalnym w zabudowie bliźniaczej z dachem płaskim oraz budynkiem gospodarczym o zróżnicowanej wysokości ( 1 i 2 kondygnacje ) z dachem dwuspadowym. Odnośnie tej zabudowy na działkach [...] i [...] wskazano, że jest to również zabudowa zagrodowa w gospodarstwie rolnym ( powierzchnia powyżej średniej powierzchni gospodarstwa rolnego w Gminie), którego częścią przed podziałem była działka objęta wnioskiem inwestora. W analizie stwierdzono: "W obszarze analizowanym w odległości min. 105 m wokół działki ( front działki 35 m ) żadna z działek sąsiednich nie jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego, w szczególności w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym linii zabudowy i intensywności wykorzystania terenu. W obszarze analizowanym występuje wyłącznie zabudowa zagrodowa ( z definicji określonej w warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wynika, że jest to funkcja odrębna od zabudowy jednorodzinnej )". Stwierdzono również, że niezależnie od w/w ograniczeń istniejący w obrębie zabudowy zagrodowej budynek mieszkalny usytuowany ok. 31 m od ulicy [...] o pow. zabudowy 152 m 2 ( wskaźnik powierzchni zabudowy 0,01 ), szerokości elewacji frontowej 11 m z dachem płaskim nie pozwala na określenie wymagań dotyczących budynku mieszkalnego jednorodzinnego o parametrach wynikających z wniosku inwestora ( powierzchnia zabudowy 216 m2, szerokość elewacji 16 m, dwie kondygnacje w tym poddasze z dachem dwuspadowym ). W analizie stwierdzono brak spełnienia wymogu z art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Pozostałe warunki określone w art. 61 ust. 1 pkt 2 - 4 w/ w ustawy uznano za spełnione.