Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 5 lutego 2008 r., sygn. III SA/Wr 622/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Moskała Sędziowie Sędzia WSA Jerzy Strzebińczyk (sprawozdawca) Asesor WSA Magdalena Jankowska - Szostak Protokolant Ewa Bogulak po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 5 lutego 2008r. sprawy ze skargi Wojewody na uchwałę Rady Miejskiej W. z dnia [...]. nr [...] w przedmiocie opłaty za świadczenia przedszkoli prowadzonych przez Miasto I. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały; II. określa, że zaskarżona uchwała nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Na sesji w dniu [...] r. Rada Miejska W. podjęła uchwałę Nr [...] w sprawie opłat za świadczenia przedszkoli prowadzonych przez Miasto.

Wojewoda, działając na podstawie art. 93 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2001 r., Nr 142, poz. 1591 ze zm.) oraz art. 50 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), zaskarżył tę uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu wnosząc o stwierdzenie jej nieważności.

Organ nadzoru zarzucił w skardze, iż:

o § 1, § 2 zdanie drugie, § 4 uchwały oraz załącznik do uchwały zostały podjęte z istotnym naruszeniem art. 14 ust. 5 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jednolity: Dz. U. z 1996 r., Nr 67, poz. 329 ze zm.);

o § 3 ust. 1 i ust. 2 oraz § 7 uchwały w istotny sposób naruszają przepisy art. 2 i art. 32 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej;

o § 3 ust. 3 uchwały podjęto z istotnym naruszeniem art. 31 oraz art. 46 ustawy o samorządzie gminnym.

Na rozprawie poprzedzającej bezpośrednio wydanie niniejszego wyroku pełnomocnik Wojewody skonstatował ponadto, że wyeliminowanie z obrotu wskazanych przepisów spowoduje bezprzedmiotowość pozostałych zapisów zakwestionowanej uchwały, w związku z czym zasadne jest żądanie stwierdzenia jej nieważności w całości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00