Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 grudnia 2007 r., sygn. IV SA/Wa 1781/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Małaszewska-Litwiniec (spr.), Sędziowie asesor WSA Danuta Szydłowska, asesor WSA Marian Wolanin, Protokolant Marek Lubasiński, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 grudnia 2007 r. sprawy ze skargi W. S. i L. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. z dnia [...] czerwca 2007 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu pierwszej instancji; 2. orzeka, iż zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku.

 

UZASADNIENIE

Zaskarżoną do Sądu Administracyjnego decyzją z dnia (...) 06.2007 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w C. utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy P. z dnia (...)05.2007 r., w której na wniosek R. W. ustalono warunki zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej (budowa budynku mieszkalnego i budynku gospodarczo-garażowego) wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu na działkach o numerach ewidencyjnych (...) i (...), obręb (...), (...), Gmina P.

W wyniku rozpoznania odwołania Samorządowe Kolegium Odwoławcze w C. działając na podstawie art. 138 § 1 pkt.1 Kpa orzekło o utrzymaniu w mocy zaskarżonej decyzji. Uprzednio jednak zażądało uzupełnienia brakujących dokumentów. W uzasadnieniu organ odwoławczy wskazał, iż zamierzenie inwestycyjne odpowiada obowiązującym przepisom, a organ związany był zakresem złożonego wniosku. Nadto przepisy obowiązujące nie dają podstaw do kwestionowania prawdziwości zamiarów inwestora, a w zapisie pkt 2.5 decyzji Wójta zastrzeżono wymagania, jakie mają być spełnione dla zapewnienia ochrony interesów osób trzecich. Analiza funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu w zakresie warunków, o których mowa w art. 61 ust. 1-5 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. nr 80, poz. 717 ze zm.) została przeprowadzona zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. nr 164, poz. 1588) i wykazała możliwość realizacji przedmiotowej inwestycji na wskazanym przez inwestora terenie. W szczególności integralną część decyzji stanowią wyniki analizy. Odnosząc się do odwołania organ stwierdził, że na obszarze analizowanym występują zarówno budynki mieszkalne jak i gospodarcze, a intensywność zabudowy wynosi 0,2. Natomiast skonkretyzowanie usytuowania budynków na przedmiotowych działkach nastąpi na etapie wydawania pozwolenia na budowę. Samorządowe Kolegium zaznaczyło także, iż warunek z art. 61 ust. 5 cyt. ustawy uznaje się za spełniony, jeżeli wykonanie uzbrojenia terenu zostanie zagwarantowane w drodze stosownej umowy, co nastąpiło odnośnie tej inwestycji co do przyłączenia do sieci wodociągowej i elektroenergetycznej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00