Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 17 padziernika 2006 r., sygn. III SA/Wr 157/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Strzebińczyk (sprawozdawca) Sędziowie Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia NSA Józef Kremis Protokolant Monika Mikołajczyk po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 6 października 2006 r. sprawy ze skargi K. L. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej, I. uchyla zaskarżona decyzję; II. zasądza od Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we W. na rzecz strony skarżącej 255 (dwieście pięćdziesiąt pięć) złotych kosztów postępowania; III. określa, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Pani K. L. (urodzona [...]) była pracownikiem A S.A. w B. w okresie od [...] do [...] na różnych stanowiskach pracy. Swoje obowiązki pracownicze wykonywała w narażeniu na hałas, okresowo także o natężeniu ponadnormatywnym. Od [...] jest emerytką.

Strona już w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia ubiegała się o stwierdzenie u niej zawodowego uszkodzenia słuchu.

W dniu [...] Państwowy Terenowy Inspektor Sanitarny w D. wydał decyzję Nr [...] o braku podstaw do stwierdzenia u zainteresowanej zawodowego urazu akustycznego. Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w W., postanowieniem z dnia [...], Nr [...], odmówił przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od decyzji PTIS w D. dnia [...]. Postanowienie PWIS we W. ostało się w obrocie prawnym, bowiem Naczelny Sąd Administracyjny - Ośrodek Zamiejscowego we W. oddalił skargę strony na to orzeczenie (wyrok NSA z dnia 11 kwietnia 1995 r., sygn. akt SA/Wr/2567/94).

W dniu [...] pełnomocnik K. L. wniósł o zmianę decyzji ostatecznej organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej z dnia [...] (Nr [...]), poprzez stwierdzenie u strony istnienia choroby zawodowej uszkodzenia słuchu. Wniosek uzasadniono wynikiem wieloletniego procesu sądowego zainteresowanej z byłym pracodawcą. W wyroku z dnia 7 października 1998 r. (II UKN 245/98) Sąd Najwyższy uwzględnił mianowicie kasację K. L. i stwierdził, że stopień trwałego uszczerbku na zdrowiu wywołanego działaniem czynników szkodliwych, występujących w środowisku pracy, nie ma znaczenia dla stwierdzenia, że schorzenie wymienione w załączniku do rozporządzenia RM z dnia 18 listopada 1983 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 65, poz. 294 ze zm.) stanowi chorobę zawodową.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00