Orzeczenie
Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 18 sierpnia 2011 r., sygn. IV SA/Wr 203/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jolanta Sikorska Sędziowie Sędzia NSA Mirosława Rozbicka-Ostrowska (spr.) Sędzia WSA Wanda Wiatkowska-Ilków Protokolant Krzysztof Caliński po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 18 sierpnia 2011 r. sprawy ze skargi W. M. na decyzję Dolnośląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia 19 stycznia 2011 r. nr ... w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej oddala skargę.
Uzasadnienie
W związku ze zgłoszeniem podejrzenia choroby zawodowej W.M Powiatowy Inspektor Sanitarny w K. w dniu 12 marca 2001 r. wszczął z urzędu postępowanie w sprawie choroby zawodowej skóry ujętej w pozycji nr 10 wykazu stanowiącego załącznik do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983 r. (Dz. U. Nr 65, poz. 294) w sprawie chorób zawodowych (zwanego dalej rozporządzeniem w sprawie chorób zawodowych), w ramach którego ustalono następujący przebieg zatrudnienia strony :
-Kopalnia S. Sp. z o.o. w B. od 13 lipca 1972 r. do 27 września 1999 r. jako elektromonter;
- od dnia 10 października 2006 r. do nadal zarejestrowany jako osoba bezrobotna.
Powiatowy Inspektor Sanitarny w K. w dniu 3 kwietnia 2001 r. wydał decyzję Nr... o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej - choroby skóry (poz. 10) u W.M.. Podstawą wydania decyzji były orzeczenia lekarskie: Wałbrzyskiego Ośrodka Medycyny Pracy w W. z dnia 26 maja 2000 r. o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej - choroby skóry (poz. 10) oraz Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S. z dnia 1 marca 2001 r. Nr 28246/01 o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej - choroby skóry (poz. 10)
Od powyższej decyzji strona odwołała się do Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we W. Oddział w W., wnosząc uwagi do wydanych opinii lekarskich oraz narażenia zawodowego w miejscu pracy.
Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Sanitarny we W. decyzją z dnia 3 grudnia 2001 r. nr ... utrzymał w mocy decyzję z dnia 3 kwietnia 2001 r. nr ... W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, że w toku postępowania odwoławczego zwrócono się do Powiatowego Inspektora Sanitarnego w K. o przeprowadzenie dodatkowego postępowania wyjaśniającego w sprawie warunków pracy, a w szcególności w zakresie narażenia na kontakt z zanieczyszczoną wodą - pobieraną poprzez system filtrujący z potoku D., używaną do zraszaczy, przy obsłudze których odwołaujący był zatrudniony.Dalej organ podkreślił, że z uwagi na brak dokumentacji dotyczącej badań bakteriologicznych i chemicznych tej wody, z okresu zatrudnienia strony w kopalni, wykonano aktualne badania wody, w których stwierdzono podwyższoną zawartość azotanów, ogólnej liczby bakterii oraz bakterii Coli i Clostridium. W związku z powyższym organ drugiej instancji zwrócił się do Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowikowego w S. o wzięcie pod uwagę kontaktu strony z zanieczyszczoną wodą i zajęcie staniowiska w sprawie, czego efektem było podtrzymanie dotychczasowego stanowiska przez Instytut w S.. Przedmiotowa decyzja stała się przedmiotem skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we W. , który wyrokiem z dnia 7 lipca 2004 r. sygn. akt 3 II SA/Wr 16/02 uchylił decyzję Dolnosląskiego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we W. Oddział Zamiejscowy w W. z dnia 3 grudnia 2001 r. nr . oraz poprzedzającą ją decyzję Powiatowego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia 3 kwietnia 2001 r. nr .. W motywach orzeczenia sąd administracyjny zwrócił uwagę na to , że skarżący został skierowany na badania do Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S., jednakże wskazana jednostka ograniczyła się w zakresie diagnostyki do oględzin (badania fizykalnego - lokalizacji morfologii zmian) i oceny dostarczonej dokumnetacji medycznej uprzednio sporządzonej na zlecenie Wałbrzyskiego Ośrodka Medycyny Pracy. W ocenie Sądu oparcie się przez Instytut w S. wyłącznie na badaniach przeprowadzonych przez poprzednio orzekającą placówkę medyczną nie spełnia wymogów § 9 rozporządzenia w sprawie chorób zawodowcyh, jak również nie realizuje zasady prawdy obiektywnej. Zdaniem Sądu nie wyjaśniono okoliczności faktycznych dotyczących wpływu na chorobę skóry u skarżącego zanieczyszconej bakteriologicznie i chemicznie wody z potoku D., z którą miał kontakt w środowisku pracy. Wprawdzie organ odwołaczy wystąpił do Instytutu w S. o zajęcie w tej materii stanowiska, jednakze enigmatyczna wypowiedź Instytutu nie wyjaśniła, czy i jaki wpływ mogły mieć zanieczyszczenia występujące w wodzie z potoku D. na powstanie u skarżacego schorzenia skóry.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right