Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 8 sierpnia 2006 r., sygn. III SA/Wr 195/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maciej Guziński, Sędziowie Asesor WSA Anetta Chołuj (sprawozdawca), Sędzia NSA Krystyna Anna Stec, , Protokolant Monika Mikołajczyk, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 8 sierpnia 2006 r. sprawy ze skargi B. K. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we W. z dnia 21 lutego 2005 r. nr [...] w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Z. z dnia 26 listopada 2004 r., nr [...]; II. określa, że wymienione w punkcie I decyzje nie mogą być wykonane.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 21 lutego 2005 r. nr [...] Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny we W. działając na podstawie art. 12 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (tekst jedn. z 1998 r. Dz. U. Nr 90, poz. 575 ze zm.), § 10 ust. 1 i 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 65, poz. 294 ze zm.) oraz na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 K.p.a. - po rozpatrzeniu odwołania B. K. od decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Z. z dnia 26 listopada 2004 r. nr [...] - o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej - uszkodzenia słuchu wywołanego działaniem hałasu - ujętej w pozycji 15 Wykazu chorób zawodowych, utrzymał zaskarżoną decyzję w mocy.

W motywach rozstrzygnięcia - w zakresie ustaleń faktycznych - organ odwoławczy podał, że jak ustalono - B. K. była zatrudniona od 1975 r. do 1982 w trzech zakładach jako obuwnik, wykańczarka ręczna i paczkarka. W okresie od 1997 r. do 2002 r. w Fabryce A Sp. z o. o. jako pomocnik stolarza w narażeniu na ponadnormatywny hałas.

W związku z podejrzeniem choroby zawodowej, chora została skierowany na badania do Dolnośląskiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy we W. Oddział w L., które w dniu 21 stycznia 2004 r. zakończyły się wydaniem orzeczenia lekarskiego o nie rozpoznaniu choroby zawodowej - uszkodzenia słuchu wywołanego działaniem hałasu. W uzasadnieniu tego orzeczenia lekarskiego wskazano, że "Wykonane w trakcie diagnostyki badania laryngologiczne potwierdziły obustronny głęboki ubytek słuchu typu odbiorczego, manifestujący się podwyższeniem progu słuchu o 55 dB dla obu uszu. Analizując dane o narażeniu zawodowym, które do podjęcia ostatecznej pracy były bezpieczne, nie znaleziono przesłanek, by stwierdzony aktualnie głęboki ubytek słuchu traktować jako jego następstwo. Także krótki okres zatrudnienia na stanowisku pomocnika stolarza u ostatniego pracodawcy, w narażeniu na hałas, nie mógł spowodować tak zaawansowanego schorzenia. Mając powyższe na uwadze nie znaleziono podstaw do rozpoznania choroby zawodowej narządu słuchu".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00