Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 27 kwietnia 2005 r., sygn. II SA/Bd 73/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Piechowiak Sędzia WSA Renata Owczarzak (spr.) Asesor WSA Anna Klotz Protokolant Krzysztof Cisewski po rozpoznaniu w dniu 20 kwietnia 2005 r. na rozprawie sprawy ze skargi M. K. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w B. z dnia [...] 2004 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

II SA/Bd 73/05

UZASADNIENIE

Decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w B. z [...] 2004 r. nr [...] nie stwierdzono u M. K. choroby zawodowej, uszkodzenia słuchu wywołanego działaniem hałasu. W wyniku badań specjalistycznych przeprowadzonych przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy Poradnię Chorób Zawodowych w B. oraz Instytut Medycyny Pracy w Ł. nie rozpoznano choroby zawodowej z powodu braku podstaw klinicznych. W oparciu o analizę uzyskanych wyników badań audiometrycznych nie stwierdzono wystąpienia związku przyczynowego pomiędzy ubytkiem słuchu, a pracą zawodową w Filharmonii P. na stanowisku muzyka wiolonczelisty w orkiestrze związaną z narażeniem na hałas pochodzący z instrumentów muzycznych.

W odwołaniu M. K. zarzuciła sprzeczność wyników badań przeprowadzonych przez obie jednostki. Zachodzi też wątpliwość, na jakiej podstawie lekarz orzecznik Instytutu Medycyny Pracy w Ł. stwierdził obustronny odbiorczy ubytek słuchu z niewielkiego stopnia komponentem przewodzeniowym pisząc, że ubytek ten nie jest typowy dla klinicznego obrazu uszkodzeń słuchu spowodowanych hałasem. Do orzeczenia nie dołączono wyników badań przeprowadzonych w Ł. i nie powołano się na nie. Za bezzasadne należy uznać ustalenia braku związku przyczynowego pomiędzy ubytkiem słuchu, a pracą zawodową oraz stwierdzenia dotyczące symulacji niedosłuchu. Strona nie została zapoznana z wynikami analiz. Wydając decyzję pierwszej instancji Inspektor oparł się jedynie na obu orzeczeniach. Zdaniem skarżącej wadliwie przeprowadzono też dochodzenie epidemiologiczne w miejscu pracy, gdyż pomiary natężenia hałasu nie odbywały się podczas koncertów i prób generalnych oraz podczas właściwych pozycji programowych, wskazanych przez odwołującą się. Podczas 22-letniej pracy w Filharmonii nie przeprowadzano pomiarów czynników szkodliwych w miejscu pracy. Stąd brak podstaw do zanegowania związku przyczynowego pomiędzy ubytkiem słuchu a warunkami pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00