Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 17 stycznia 2005 r., sygn. III SA/Wr 324/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Henryka Łysikowska, po rozpoznaniu w dniu 17 stycznia 2005 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi H. B. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we W. z dnia 26 marca 2004 r. Nr [...] w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Na skutek zgłoszenia z dnia 15 listopada 2000 r. w przedmiocie podejrzenia choroby zawodowej u H. B., zostało wszczęte postępowanie wyjaśniające, w wyniku którego organ ustalił, że strona zatrudniona była w Zakładach Przemysłu Bawełnianego A S.A. w B. w charakterze tkaczki, gdzie istniało narażenie na ponadnormatywny hałas o poziomach:

- 98-103 dB/A/ od roku 1973,

- 96-97 dB/A/ od roku 1986.

W związku z podejrzeniem choroby zawodowej - uszkodzenia słuchu spowodowanego narażeniem na ponadnormatywny hałas - H. B. została przebadana w dniach 6 października 2000 r., 13 października 2000 r. i 18 października 2000 r. w Poradni Chorób Zawodowych W. Ośrodka Medycyny Pracy w W., gdzie nie rozpoznano u strony zawodowego uszkodzenia słuchu. Rozpoznano niedosłuch typu mieszanego. Średnie ubytki słuchu po odliczeniu poprawki na wiek wynosiły obustronnie po 28,3 dB. Na podstawie orzeczenia o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w D. wydał decyzję o braku podstaw do stwierdzenia zawodowego uszkodzenia słuchu. W wyniku odwołania strony od decyzji Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny skierował H. B. na badania do Instytutu Medycyny Pracy w S. Badania te również nie dały podstaw do rozpoznania zawodowego uszkodzenia słuch. Stwierdzono niedosłuch odbiorczy obustronny, a ubytki słuchu po odliczeniu poprawki na wiek wyniosły w uchu lewym - 20 dB, a w uchu prawym 27 dB, co zdaniem orzecznika nie powodowało z lekarskiego punktu widzenia upośledzenia funkcji narządu słuchu w stopniu upoważniającym do rozpoznaniu choroby zawodowej. W dniu 30 marca 2000 r. zostały wydane przez Instytut Medycyny Pracy Zdrowia Środowiskowego w S. dwa orzeczenia lekarskie w których stwierdzono brak podstaw do rozpoznania choroby zawodowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00