Wyrok SN z dnia 8 lutego 2019 r., sygn. I CSK 770/17
Ujawnione w księdze wieczystej uprawnienie do wyłącznego korzystania ze stanowiska postojowego w garażu wielostanowiskowym jest objęte rękojmią wiary publicznej ksiąg wieczystych.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Agnieszka Piotrowska (przewodniczący)
SSN Paweł Grzegorczyk
SSN Krzysztof Pietrzykowski (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa M. G. przeciwko K. S. i M. S. o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 8 lutego 2019 r., skargi kasacyjnej pozwanych od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 7 czerwca 2017 r., sygn. akt V Ca [...],
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w W. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
M. G. wniósł powództwo przeciwko K. S. i M. S. o uzgodnienie treści księgi wieczystej prowadzonej dla lokalu nr [...] położnego przy ul. S. [...] w W., z rzeczywistym stanem prawnym, przez wykreślenie z działu III w/w księgi wieczystej wpisu o treści: "Prawo wyłącznego korzystania ze stanowiska garażowego nr [...] na poziomie II przez każdorazowego właściciela lokalu nr [...] opisanego w KW [...] (KW [...]).
Sąd Rejonowy w W. wyrokiem zaocznym z dnia 11 sierpnia 2015 r. uzgodnił treść księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym w ten sposób, że z działu III nakazał wykreślenie wpisu o treści: "prawo wyłącznego korzystania ze stanowiska garażowego nr [...] na poziomie II przez każdorazowego właściciela lokalu nr [...] opisanego w KW [...]" oraz zasądził od pozwanych na rzecz powoda kwotę 6 617 zł tytułem zwrotu kosztów procesu. Pozwani wnieśli sprzeciwy od tego wyroku. Sąd Rejonowy wyrokiem z dnia 6 lipca 2016 r. utrzymał wyrok zaoczny z 11 sierpnia 2015 r. w części dotyczącej punktu 1, w pozostałym zakresie uchylił ten wyrok i nie obciążył pozwanych kosztami procesu. Ustalił, że powód wraz z żoną G. D.-G. kupili samodzielny lokal nr [...] w budynku przy ul. S. [...] w W. na mocy umowy notarialnej zawartej dnia 27 grudnia 2001 r. ze S. sp. z o.o. Strony umowy postanowiły, że każdorazowy właściciel lokalu nr [...] będzie korzystał na zasadach wyłączności ze stanowisk garażowych oznaczonych nr [...] i [...]. W dziale l-SP księgi wieczystej [...] w dniu 23 kwietnia 2002 r. wpisano prawo wyłącznego korzystania ze stanowisk postojowych nr [...] i [...] w hali garażowej. Prawo to jest wpisane również w dziale III księgi wieczystej [...]. G. B. M. kupił lokal nr [...] w budynku przy ul. S. [...] w W. na mocy umowy notarialnej zawartej dnia 24 października 2003 r. ze S. sp. z o.o. Strony umowy postanowiły, że każdorazowy właściciel odrębnego lokalu nr [...] będzie korzystał na zasadach wyłączności ze stanowiska garażowego oznaczonego nr [...]. W dziale III księgi wieczystej nr [...] zostało ujawnione prawo wyłącznego korzystania ze stanowiska garażowego nr [...] przez każdorazowego właściciela lokalu nr [...] opisanego w KW [...]. K. S. i M. S. reprezentowani przez pełnomocnika nabyli lokal mieszkalny nr [...] na podstawie umowy notarialnej z dnia 25 sierpnia 2006 r.