Wyrok SN z dnia 2 grudnia 2010 r., sygn. I CSK 122/10
Wpis do księgi wieczystej ma moc wsteczną od dnia złożenia wniosku o wpis. Jednak art. 29 u.k.w.h. dotyczy mocy wstecznej wpisów w już założonych księgach wieczystych i nie może mieć zastosowania do ochrony nabywcy na podstawie art. 5 u.k.w.h.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Wojciech Katner (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Teresa Bielska-Sobkowicz
SSN Dariusz Dończyk
w sprawie z powództwa Aleksandry T. i Elżbiety P.
przeciwko Małgorzacie R.
o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 2 grudnia 2010 r.,
skargi kasacyjnej pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 31 lipca 2009 r.,
oddala skargę kasacyjną pozwanej i zasądza od pozwanej na rzecz powódek solidarnie kwotę 1800,- (jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 31 lipca 2009 r. Sąd Okręgowy w W. oddalił apelację pozwanej Małgorzaty R. od wyroku Sądu Rejonowego w O. z dnia 13 października 2008 r. w sprawie z powództwa Aleksandry T. i Elżbiety P. o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. W sprawie tej ustalony został następujący stan faktyczny.
W dniu 18 sierpnia 1942 r. matka pozwanej Apolonia K. kupiła aktem notarialnym niezabudowaną nieruchomość gruntową oznaczoną numerem 9, objętą księgą wieczystą „Grunty zaserwitutowe włościan wsi B.", którą dnia 31 stycznia 1944 r. aktem notarialnym sporządzonym przez tego samego notariusza sprzedała ojcu powódek Mieczysławowi K. „na własność” za cenę 1800 złotych. Wymieniona księga wieczysta jest niekompletna - tom I jest częściowo zniszczony, a tom II zaginął. W zbiorze dokumentów tej księgi jest złożony powołany akt notarialny z 1942 r., a w tomie I księgi figuruje wzmianka w dziale II o treści „450/58 dz. kw. wpis własności działki 9 K. Adamowi”, będącego mężem Apolonii K., zmarłej w 1955 r.