Wyrok NSA z dnia 6 lutego 2001 r., sygn. II SA/Łd 412/99
W żadnym zaś wypadku przepis art. 66 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane /Dz.U. nr 89 poz. 414 ze zm./, nie może stanowić podstawy do wydania decyzji nakazującej dokonanie czynności zmierzających do uzyskania pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego w trybie określonym w art. 71 ust. 1 tej ustawy, szczególnie w sytuacji, gdy faktycznie nastąpiła już zmiana użytkowania tego obiektu.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu na rozprawie sprawy ze skargi Ireny K. i Stanisława K. na decyzję Wojewody Ł. z dnia 28 stycznia 1999 r. (...) w przedmiocie : pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania budynku gospodarczego na sklep - uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Kierownika Urzędu Rejonowego w Z.-W. z dnia 7 grudnia 1998 roku, (...); (...).
UZASADNIENIE
Irena i Stanisław małżonkowie K. zaskarżyli do Naczelnego Sądu Administracyjnego decyzję Wojewody Ł. z dnia 28 stycznia 1999 r., (...), utrzymującą w mocy decyzję Kierownika Urzędu Rejonowego w Z.-W. z dnia 7 grudnia 1998 r., (...) w sprawie udzielenia Bolesławowi P. pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania budynku gospodarczego na handlowy branży przemysłowej, położonego na działce ar 33 w P., przy ulicy P. 6. Uzasadniając zaskarżoną decyzję, organ drugiej instancji podał, że inwestor przedłożył wszystkie prawem nakazane dokumenty, niezbędne do uzyskania pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania przedmiotowego budynku, łącznie z pozytywną opinią Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a ponadto wykazano, że przedmiotowa inwestycja nie koliduje z ustaleniami miejscowego planu ogólnego zagospodarowania miasta P. Odnosząc się do zarzutów z odwołania, wniesionego przez małżonków K. od wymienionej decyzji organu pierwszej instancji, organ odwoławczy wyjaśnił, że działka stanowiąca drogę dojazdową, stanowi własność inwestora, przy czym ustanowiono także służebność gruntową działki na rzecz działki skarżących, za odpłatnością. Organ odwoławczy wskazał, że wszelkie uciążliwości z tytułu korzystania z tej drogi podlegają rozstrzygnięciu w oparciu o przepisy Kodeksu cywilnego, do czego organy administracyjne nie mają umocowań prawnych.