Wyrok NSA z dnia 2 lutego 2001 r., sygn. II SA/Ka 850/99
1. Jeżeli nie dokonano żadnych przeróbek pomieszczeń w celu zaadaptowania do innego rodzaju działalności, brak podstaw do twierdzenia, że skoro poprzednio lokal nie był wykorzystywany zgodnie z celem, dla którego został wybudowany, to aktualnie podjęcie działalności zgodnej z pierwotnym przeznaczeniem oznacza samowolę budowlaną.
2. Najemca lokalu nie może być adresatem nakazu w sprawie samowolnej zmiany przeznaczenia tego lokalu.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Krzysztofa Ł. na decyzję Wojewody Ś. z dnia 15 kwietnia 1999 r. (...) w przedmiocie nakazu złożenia dokumentacji w sprawie zmiany sposobu użytkowania lokalu - uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Prezydenta Miasta S.-Śl. z dnia 23 listopada 1998 r. (...); (...).
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia 23 listopada 1998 r. (...), wydaną z up. Prezydenta Miasta S.-Śl. nakazano Henrykowi C. jako inwestorowi złożenie dokumentacji w postaci projektu powykonawczego, opisu technicznego i rysunków dla określenia charakterystyki techniczno-użytkowej adaptowanej części obiektu budowlanego, a nadto, nakazano przedłożenie postanowienia PIS i PIP, dopuszczających do użytkowania lokalu i dowodu stwierdzającego prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane /w tym zgodę Spółdzielni Mieszkaniowej "S." w S.-Śl. na zmianę sposobu użytkowania lokalu na drink-bar/, a to w terminie do 21 grudnia 1998 r. - w celu uzyskania pozwolenia na użytkowanie lokalu, w którym dokonana została zmiana sposobu użytkowania. Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia organ orzekający powołał przepisy art. 51 ust. 2 pkt 2, art. 55 ust. 1 pkt 3 i art. 71 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane /Dz.U. nr 89 poz. 414 ze zm./ oraz art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 24 listopada 1995 r. o zmianie zakresu działania niektórych miast oraz o miejskich strefach usług publicznych /Dz.U. nr 141 poz. 692 ze zm./. W uzasadnieniu organ podał, że w lokalu dokonano zmiany sposobu użytkowania bez wymaganego pozwolenia organu nadzoru budowlanego, stąd też należało wydać nakazy w celu doprowadzenia istniejącej sytuacji do stanu zgodnego z prawem.