Kiedy rozpoznać obowiązek podatkowy przy świadczeniu usług budowlanych
Zasady rozpoznawania obowiązku podatkowego w VAT z tytułu świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych warunkowane są charakterem podmiotu, na rzecz którego usługa jest wykonywana. Inne zasady stosuje się przy transakcjach przeprowadzanych między podatnikami VAT, a inne przy usługach realizowanych dla osób prywatnych. Niezbędne jest też prawidłowe określenie daty wykonania usługi, a to budzi często spore wątpliwości mimo korzystnego wyroku TSUE.
W zależności od tego, na czyją rzecz świadczone są usługi budowlane, stosujemy inne zasady ustalania obowiązku podatkowego.
1.Usługi budowlane świadczone na rzecz podatników VAT
Przy świadczeniu usług budowlanych lub budowlano-montażowych na rzecz:
- polskich podatników VAT,
- podatników podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze,
- osób prawnych niebędących podatnikami,
obowiązek podatkowy powstaje na szczególnych zasadach, określonych w art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a ustawy o VAT.
Przepis ten wiąże moment powstania obowiązku podatkowego z datą wystawienia faktury. Jeżeli jednak podatnik nie wystawi faktury lub wystawi ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą upływu terminu do wystawienia faktury, a w przypadku gdy nie określono takiego terminu – z chwilą upływu terminu płatności (art. 19a ust. 7 ustawy o VAT). Terminy wystawiania faktur dokumentujących świadczenie usług budowlanych lub budowlano-montażowych wynikają natomiast z art. 106i ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT. Fakturę taką należy wystawić nie później niż 30 dnia od dnia wykonania usługi.
Fakturę dokumentującą wykonanie usługi budowlanej należy wystawić nie później niż 30 dnia od dnia wykonania usługi.
W konsekwencji moment powstania obowiązku podatkowego w VAT z tytułu świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych jest wyznaczany szybszym z dwóch terminów:
- wystawieniem faktury dokumentującej świadczenie usługi albo
- upływem 30 dni, licząc od dnia wykonania usługi.