NOWOŚĆ w Twoim INFORLEX. Czas pracy 2025. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawców jest organizowanie, rozliczanie i ewidencjonowanie czasu pracy pracowników. Przy tworzeniu harmonogramów na różne okresy rozliczeniowe czasu pracy lub ich części, pracodawca musi uwzględniać wymiar czasu pracy oraz minimalną liczbę dni wolnych od pracy. W 2025 r. całkowity wymiar czasu pracy wynosi 1992 godziny, a poza niedzielami jest 14 dni ustawowo wolnych od pracy. Po raz pierwszy dniem wolnym od pracy będzie w tym roku 24 grudnia - Wigilia.
Wymiar czasu pracy to liczba godzin, którą pracodawca, z jednej strony, powinien, a z drugiej strony – może zaplanować pracownikowi do przepracowania w danym okresie rozliczeniowym. Wymiar czasu pracy nie zależy od systemu czasu pracy lub rozkładu czasu pracy, w jakim pracownik wykonuje swoje obowiązki. Nie zależy również od stałego rozkładu czy ustalonego dla pracownika harmonogramu czasu pracy. Bez względu bowiem na system czasu pracy oraz na dni i godziny, w jakich pracownik wykonuje pracę – każdy ma taki sam wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym. Prawidłowe rozplanowanie czasu pracy – zarówno w ramach stałego rozkładu, jak i zmiennych harmonogramów czasu pracy – zawsze powinno zaczynać się od prawidłowego ustalenia wymiaru.
Bez względu na system i rozkład czasu pracy wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym jest taki sam dla każdego pracownika.
W 2025 r. całkowity wymiar czasu pracy wynosi 1992 godziny. Jego wielkość uzależniona jest od tego, na jakie dni przypadają święta w poszczególnych miesiącach. W 2025 r. wystąpią dwa święta przypadające w sobotę: 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja oraz 1 listopada – Wszystkich Świętych. Za każde z nich pracodawca będzie musiał wyznaczyć pracownikom, którzy pracują stale od poniedziałku do piątku, dodatkowy dzień wolny. Do wykazu świąt będących dniami wolnymi od pracy dojdzie od 1 lutego 2025 r. dodatkowy dzień wolny od pracy – 24 grudnia, czyli Wigilia Bożego Narodzenia. Wpłynie to na wymiar czasu pracy w 2025 r.
W większości firm dniem rozkładowo wolnym od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy jest sobota. Jednak dni wolne z tego tytułu (tzw. wolna sobota) mogą przypadać w różnych dniach tygodnia, np. w jednym tygodniu będzie to sobota, w drugim – poniedziałek, a w trzecim – środa. To pracodawca ustala termin dnia wolnego w swoim zakładzie pracy.
Dniem wolnym od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy może być każdy dzień oprócz niedziel i świąt.
Dla niektórych grup pracowników normy czasu pracy mogą być inne niż dla pracowników zatrudnionych wyłącznie na podstawie przepisów Kodeksu pracy. Dotyczy to np. pracowników niepełnosprawnych. Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo (art. 15 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych).
W poradniku „Czas pracy 2025. Planowanie, rozliczanie i ewidencja" znajdziesz praktyczne informacje dotyczące rozliczania czasu pracy w 2025 roku. Dowiesz się z niego m.in.:
- jak planować pracę w poszczególnych systemach czasu pracy,
- którym pracownikom trzeba wyznaczyć dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w sobotę w 2025 r.,
- ile wynoszę dodatki za pracę w nocy w 2025 r.,
- jak rozliczać pracę w godzinach nadliczbowych,
- jak prawidłowo prowadzić ewidencję czasu pracy.
ZAPRASZAMY DO LEKTURY!
NOWOŚĆ w Twoim INFORLEX: Czas pracy 2025. Planowanie, rozliczanie i ewidencja >>>
