Jak rozliczyć najem prywatny prowadzony za pośrednictwem serwisów internetowych – wyjaśnienia KIS
Krajowa Informacja Skarbowa wydała wyjaśniania, w których potwierdziła, że wynajmowanie nieruchomości za pośrednictwem serwisu internetowego nie oznacza automatycznie, że przychody z tego tytułu należy kwalifikować do przychodów z działalności gospodarczej. KIS wskazała również jak złożyć wniosek o interpretację podatkową gdy podatnik ma wątpliwości co do podatkowych aspektów prowadzonego najmu, w szczególności najmu za pośrednictwem serwisów internetowych.
Poniżej treść wyjaśnień KIS w tej sprawie.
Najem – kwalifikacja do źródła przychodów
Najem to umowa cywilnoprawna, na podstawie której jedna osoba (wynajmujący) oddaje rzecz (np. dom, mieszkanie, pokój, czy garaż) do używania drugiej osobie (najemcy), w zamian za co otrzymuje umówione świadczenie – czynsz. Czynszem jest zazwyczaj określona kwota pieniędzy.
Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
· najem to odrębne źródło przychodów (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy (chodzi o przepisy updof - przyp. redakcji));
· najem może być traktowany jako czynność prawna, która generuje przychody ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy) – w sytuacji, gdy umowa najmu dotyczy składników majątku związanych z działalnością gospodarczą albo gdy podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie najmu.