Czy wyjście prywatne jest traktowane jako okres odpoczynku – stanowisko PIP
Zdaniem PIP wyjście prywatne pracownika nie może być uznane za okres odpoczynku, o którym mowa w Kodeksie pracy. Stanowi ono bowiem usprawiedliwioną nieobecność w pracy.
Na swojej stronie internetowej www.pip.gov.pl Państwowa Inspekcja Pracy przedstawiała 14 lutego 2025 r. wyjaśnienia dotyczące kwalifikacji wyjścia prywatnego, z którego pracownik skorzystał na pierwsze 2 godziny pracy.
Wyjście prywatne pracownika
Pracownicy mogą skorzystać z tzw. wyjścia prywatnego w pracy. Każde prywatne wyjście w czasie pracy traktowane jest jako nieobecność usprawiedliwiona niepłatna. Gdy pracodawca zgodzi się na opuszczenie przez pracownika z powodów osobistych zakładu w godzinach pracy, pracownik może odpracować ten czas, np. przychodząc wcześniej do pracy czy zostając po godzinach. Dzięki temu nieobecność w pracy nie pomniejszy wysokości jego wynagrodzenia. Takie odpracowanie powinno się odbyć w tym samym okresie rozliczeniowym czasu pracy, w którym doszło do wyjścia prywatnego.
Odpracowanie wyjścia prywatnego nie jest pracą w godzinach nadliczbowych. Nie może jednak naruszać odpoczynków dobowych i tygodniowych pracownika (art. 151 § 21 Kodeksu pracy). Pracownikowi przysługuje w każdej dobie pracowniczej co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego. Ponadto ma on prawo w każdym tygodniu do 35 godzin odpoczynku tygodniowego obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego.
Stanowisko PIP
Państwowa Inspekcja Pracy uznała, że skoro pracownik zwolnił się z pracy, żeby załatwić swoje sprawy prywatne, to takiego okresu nie można traktować jako odpoczynku. Jest to bowiem zwolnienie od pracy będące usprawiedliwioną nieobecnością. Zatem nie można w tym przypadku stosować np. analogii z odbiorem czasu wolnego za godziny nadliczbowe, który przez większość ekspertów prawa pracy jest zaliczany do okresów odpoczynku pracownika. Trzeba więc zapewnić pracownikowi okresy odpoczynku w taki sposób, żeby były one zachowane bez wliczania do nich wyjść prywatnych.
(na podst. MPPiU)