Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 18 stycznia 2024 r., sygn. II SA/Lu 1149/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Asesor sądowy Brygida Myszyńska – Guziur po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 18 stycznia 2024 r. sprawy ze sprzeciwu G. P. od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie z dnia 11 sierpnia 2023 r., znak: SKO.415/248/2023 w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy oddala sprzeciw.

Uzasadnienie

G. P. (dalej jako "strona", "skarżący"), wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie sprzeciw od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie z dnia 11 sierpnia 2023 r. w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy.

Z akt sprawy i uzasadnienia zaskarżonego rozstrzygnięcia wynika następujący stan faktyczny i prawny:

Decyzją z dnia 4 maja 2023 r. Wójt Gminy Trzebownisko ustalił na wniosek G. P. warunki zabudowy dla inwestycji "budynek mieszkalny jednorodzinny" na działce nr [...] położonej w Z. . Na skutek odwołania skarżącego, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Rzeszowie decyzją z dnia 11 sierpnia 2023 r., na podstawie art. 138 § 2 k.p.a. uchyliło zaskarżoną decyzję w całości

i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji.

Uzasadniając swoje stanowisko organ odwoławczy przytoczył brzmienie art. 59, art. 60 oraz art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. 2023 r., poz. 977, dalej jako: "u.p.z.p."). Kolegium wskazało, że zgodnie z § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. Nr 164, poz. 1588 ze zm., dalej jako: "rozporządzenie") granice obszaru analizowanego wyznacza się na kopii mapy, o której mowa w art. 52 ust. 2 pkt 1 u.p.z.p., w odległości nie mniejszej niż trzykrotna szerokość frontu działki objętej wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy, która przylega do drogi, z której odbywa się główny wjazd lub wejście na działkę. Organ odwoławczy stwierdził, że obszar analizowany w sprawie został wyznaczony prawidłowo.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00