Wyrok NSA z dnia 10 maja 2022 r., sygn. I OSK 1664/21
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Elżbieta Kremer (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Piotr Przybysz Sędzia del. WSA Anna Wesołowska po rozpoznaniu w dniu 10 maja 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej S. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 14 kwietnia 2021 r. sygn. akt I SA/Po 824/20 w sprawie ze skargi S. P. na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] października 2020 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia jako bezprzedmiotowego postępowania o zwrot części nieruchomości oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 14 kwietnia 2021 r. sygn. akt I SA/Po 824/20 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę S. P. na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] października 2020 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia jako bezprzedmiotowego postępowania o zwrot części nieruchomości.
Wyrok zapadł na tle następujących okoliczności sprawy:
Wnioskiem z dnia 11 lutego 2020 r. S. P. wystąpił do Prezydenta Miasta Poznania o zwrot nieruchomości, położonej w Poznaniu, oznaczonej ewidencyjnie jako: obręb [...], arkusz mapy [...], działka nr [...], zapisanej w księdze wieczystej nr [...].
Decyzją z dnia [...] sierpnia 2020 r. Prezydent Miasta Poznania wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej, umorzył postępowanie wszczęte powyższym wnioskiem.
W motywach rozstrzygnięcia organ I instancji wskazał, że do wywłaszczenia nieruchomości, położonej w Poznaniu, oznaczonej ewidencyjnie jako działka nr [...] (obecnie działki nr [...] i [...]), doszło na podstawie umowy sprzedaży z dnia 17 stycznia 1959 r., zawartej pomiędzy Z. P., A. P., S. P. oraz Skarbem Państwa – P. w P. Umowa sprzedaży została zawarta w trybie przepisów ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości (Dz. U. Nr 17, poz. 70).
Na mocy decyzji Wojewody Poznańskiego z dnia [...] czerwca 1991 r. grunty obejmujące działkę nr [...], z dniem 5 grudnia 1990 r. zostały oddane w użytkowanie wieczyste Przedsiębiorstwu A. w P., a wzniesione na tym gruncie budynki i urządzenia trwale związane z gruntem, stały się własnością tego przedsiębiorstwa. Następnie, na podstawie decyzji Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] września 2013 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, działka nr [...], stała się własnością osoby prawnej – B. S.A. w P.