Zmiana zasad stosowania procedury VAT marża od 1 stycznia 2025 r. - wyjaśnienia MF
Od 1 stycznia 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące procedury marży przy dostawie dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków. Nowe regulacje oznaczają, że procedura marży będzie mogła być stosowana wyłącznie wtedy, gdy do importu lub dostawy tych towarów nie była zastosowana obniżona stawka VAT. Podatnicy, którzy zamierzają stosować tę procedurę już od 1 stycznia 2025 r. powinni złożyć nowe zawiadomienie do 31 grudnia 2024 r.
vat zmiany 2025
Procedura SME oraz inne zmiany w VAT od 1 stycznia 2025 r. >>>
Procedura marży przy dostawie dzieł sztuki - zmiany od 1 stycznia 2025 r.
Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wejdą w życie nowe zasady dotyczące stosowania procedury marży przy dostawie dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków. Zmiany te dotyczą sytuacji, w których podatnik sam zaimportował te towary lub nabył je od twórców, ich następców prawnych, albo od niektórych podatników niekorzystających z procedury marży. Zgodnie z nowymi przepisami, procedura marży będzie mogła być stosowana tylko wtedy, gdy do importu lub dostawy dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków nie była zastosowana obniżona stawka VAT. Jak podkreśla resort finansów, nowe regulacje nie zmieniają samej stawki VAT dla tych towarów, która pozostaje na poziomie podstawowym zarówno przy stosowaniu zasad ogólnych, jak i procedury marży.
Zmiany te zostały wprowadzone ustawą z dnia 8 listopada 2024 roku, która implementuje dyrektywę Rady (UE) 2022/542. Dyrektywa ta zmienia wcześniejsze przepisy dotyczące stawek podatku od wartości dodanej i uniemożliwia stosowanie procedury marży w przypadku towarów opodatkowanych według stawki obniżonej.
Jak wynika ze zmienionego art. 120 ust. 11 ustawy o VAT, procedura VAT marża może mieć zastosowanie do dostawy dzieł sztuki nabytych od:
1) polskiego podatnika VAT, innego niż podatnik stosujący przy sprzedaży procedurę VAT marża, o którym mowa w art. 120 ust. 4 i 5 ustawy o VAT;
2) podatku od wartości dodanej innego niż dokonujący dostawy towarów na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 120 ust. 4 i 5 ustawy o VAT, czyli według procedury VAT marża
– jeżeli te dzieła sztuki nie podlegały opodatkowaniu VAT według stawki 7%/8% albo podatkiem od wartości dodanej według stawki odpowiadającej stawce, o której mowa w art. 98 ust. 1 dyrektywy 2006/112/WE.
Wprowadzenie nowych zasad oznacza zmianę sposobu opodatkowania dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków importowanych do Polski. Obecnie import tych towarów podlega obniżonej stawce VAT w wysokości 8%, co od 1 stycznia 2025 roku wykluczy możliwość objęcia ich procedurą marży. Dotyczy to także monet ze srebra będących przedmiotami kolekcjonerskimi (spełniających definicję przedmiotów kolekcjonerskich) - wyjaśnia MF.
Od 1 stycznia 2025 r. do dostawy dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków opodatkowanych od marży stawka VAT wyniesie wyłącznie 23%.
Konsekwencje dla podatników
Podatnicy, którzy handlują dziełami sztuki, przedmiotami kolekcjonerskimi i antykami, muszą dostosować się do nowych przepisów. Od 1 stycznia 2025 r. sprzedaż towarów, które były opodatkowane obniżoną stawką VAT, nie będzie mogła być objęta procedurą marży. W związku z tym podatnicy będą zobowiązani do stosowania ogólnych zasad opodatkowania, co daje im prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego od importu tych towarów.
Nowe zasady wymagają również złożenia nowych zawiadomień do urzędów skarbowych przez podatników, którzy zamierzają stosować procedurę marży według nowych zasad. Złożone dotychczas zawiadomienia stracą ważność 31 grudnia 2024 r.
Podatnicy, którzy zamierzają stosować procedurę VAT marża od 1 stycznia 2025 r. – według nowych zasad – powinni złożyć nowe zawiadomienie do 31 grudnia 2024 r. Takie zawiadomienie będzie ważne przez 2 lata, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik zawiadomił naczelnika urzędu skarbowego.
Na podstawie komunikatu MF z dnia 20.12.204 r.
Oprac. Katarzyna Bogucka
Więcej na temat nadchodzących ZMIAN W PRAWIE przeczytasz w INFORLEX